| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

In orasul meu sa sinucis o fata poate ati auzit de caz... Fata care sa sinucis pentru ca a luat un 7 in teza(Vasilica Cretan)luand 150 de pastile de diabet ale tatalui sau...de curand am aflat ca ea era EMO...credeti ca ar putea fi de vina chestia asta cu EMO? am vazut un interviu cu cativa din acestia si spuneau ca ei se relaxeaza stand pe bloc de fapt pe marginea blocului si ridicand bratele sau stand in locuri intunecate

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mare legatura.Eu nu cred ca e normal de la o simpla not care e trecatoare, viata merge inainte, in viata mai ai si coborasuri, sa te sinucizi e de-a dreptul stupid.Mai ales ca avea note bune.Se pare si ca starea emotionala, stilul asta de a fi mereu trist poate a impins-o la pacat. Dumnezeu s-o ierte.

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O mare prostie sa te sinucizi pentru o nota! In viata te confrunti cu multe probleme, daca toate persoanele cand au un esec se sinucid unde vom ajunge?

| Barajag a răspuns:

Stii cum se spune...traieste viata, chiar daca ai si suparari...sunt trecatoare.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu ma mira ca a aprut ideea asta, mai nou toti care se sinucid sunt EMOOOOO
penal, biata fata era depresiva, iar cei de langa ea nu au stiut sa o sustina.

| CrucifiedCountess a răspuns:

"emo" existau dinainte ca sa aceasta denumire! emo nu sunt copii aia tampitzi dp strada, de fapt sunt cei slabi de inger si care se ranesc usor, asta vbnd de semntimente.

| kukubau a răspuns:

... din pacate prea tarziu se trag concluziile si nu ajuta pe nimeni, nota in sine nu ar fi responsabila pentru sinuciderea fetei ci doar modul in care a perceput ea totul, fiind o stare depresiva dar parintii ar fi fost cei care ar fi trebuit sa observe comportamentul copilei. Si eu sunt o fire mai suparacioasa, si eu am avut note mici la scoala, adevarat nota nu reflecta valoarea persoanei cum nici banii nu pot reflecta greutatea sentimentelor, pacat ca nu sa ocupat cineva de ea, pacat ca in loc sa ne bucuram de copilarie suntem expusi unei existente impovaratoare (pornind de la materiile solicitante ce se predau pana la viata de zi cu zi muncind de dimineata pana seara doar pentru a ne asigura traiu de maine.

| kukubau a răspuns:

A si... emo este un "curent" fata de care unii mai sensibilizati se identifica, cum altii se regasesc in muzica, arta nu are nici o leg cu asta (sinucideri) este pur si simplu un stil adoptat, pe masura vibratiei sufletesti a fiecaruia, ca nu te impinge nimenea sa te arunci in sus tongue

| buburutza a răspuns:

Parerea mea e ca s-a intors lumea pe dos.Copii (unii) din ziua de azi au luat-o razna, ajung sa se sinucida din toate prostiile.Nu ca ar fi ceva pe lume pentru care ar merita sa ne luam viata, dar mult prea usor se renunta la viata! Eu cred ca asta denota lasitate din partea celui care a facut-o. Ce EMO, NEEMO sunt niste lasi care nu au curaj sa infrunte problemele vietii.

| irynna a răspuns:

Am citit despre cazul asta intr-unul din e-mailurile primite iar tatal ei declara ca fiica lui avea note mari la scoala iar faptul ca a luat o nata de sapte in teza unica a demoralizat-o complet si a determinat-o sa ia pastile.am inteles ca era singura acasa cand a facut asta iar parintii au gasit-o dupa o ora si ceva, destul de tarziu.caz in care nu s-a mai putut face nimicsad.curentul emo este din ce in frecvent in randul tinerilor cu varste destul de fragede, ei nu inteleg ca este un pacat sa iti iei viata. oricat de bun sau rau ai, sau crezi ca esti

| rouaroxa a răspuns:

Foarte rar notele reflecta adevarata valoare a cuiva, asa ca...

| BlackRos3 a răspuns:

Este posibil ca pe langa faptul ca a luat nota de 7 in teza sa fi avut si alte probleme personale. Uneori, unele peroane se las coplesite de problemele din viata de zi cu zi (neajunsurile, starea financiara, etc.) si acesta le impiedica la gesturi disperate, ca acesta de a te sinucide.
Intr-adevar, persoanele emo prefera locurile intunecate si singuratatea. Stiu asta din propria experienta, pt.ca shy yo sunt emo.

| BlackRos3 a răspuns:

Este posibil ca pe langa faptul ca a luat nota de 7 in teza sa fi avut si alte probleme personale. Uneori, unele peroane se las coplesite de problemele din viata de zi cu zi (neajunsurile, starea financiara, etc.) si acesta le impiedica la gesturi disperate, ca acesta de a te sinucide.
Intr-adevar, persoanele emo prefera locurile intunecate si singuratatea. Stiu asta din propria experienta, pt.ca shy yo sunt emo.

| BlackRos3 a răspuns:

Este posibil ca pe langa faptul ca a luat nota de 7 in teza sa fi avut si alte probleme personale. Uneori, unele peroane se las coplesite de problemele din viata de zi cu zi (neajunsurile, starea financiara, etc.) si acesta le impiedica la gesturi disperate, ca acesta de a te sinucide.
Intr-adevar, persoanele emo prefera locurile intunecate si singuratatea. Stiu asta din propria experienta, pentru.ca si eu sunt emo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de instabilitatea emotionala, cred ca are de a face mai mult cu reactia parintilor, la nota pe care a luat-o. o persoana stabila psihic, nu se poate lasa influentata de anturaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rouaroxa, este vorba de presiunea la care este supusa de parinti, nu de nota in sine.nota evident ca se poate corecta sau nu. dar presiunea din viata familiala este mult mai mare, este un cumul de lucruri, iar nota a fost picatura care a umplut paharul. un copil care intra emotional in limitele minime si maxime ale presiunii de zi cu zi, nu se sinucide.

| bradysandro a răspuns:

Nu cred ca din cauza notei sa omorat