| domnitaRalu a întrebat:

La voi in scoala s-au interzis deja folosirea telefoanelor in timpul orelor, sau nu?

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

De mult timp este interzisa chestia asta. Am inceput scoala in Romania si am terminat-o in Franta, si in amandoua tari, telefoanele erau interzise in timpul orelor.

| FaraNumePls a răspuns:

Din tot deauna au fost interzise în timpul orelor! Nu cred ca daca te vedea proful cu telefonul in ora el tăcea. Acum depinde cat de fraier este profesorul. Noua ne.a adus o cutie în care trebuie să punem telefoanele. În pauza le luam si le dam când începe ora si tot asa. Nu mi se pare un lucru bun de oarece se pot sparge telefoanele foarte usor. De exemplu : am o colega care a sărit ca proasta pe cutie si a daramat câteva telefone dintre care 2 le.a cam spart. A trebuit să de.a ceva bani (asta si pentru ca telefoanele erau foarte scumpe).

| Victoria18 a răspuns:

...Cand ne va aduce dirigintele cutia in care sa le punem nu le vom mai putea lua de acolo pana la sfarsitul cursurilor. Pana atunci doar unii profesori ne pun sa le punem pe birou, avem ca un birou in clasa si le luam la sfarsitul orei. Mi se pare oricum o lege aiurita. Nu e corect ca din cauza unora care stau in timpul orelor pe el sa se interzica, nu e corect pentru cei care il folosesc doar in pauze. Dar traim in Romania, intotdeauna se vor da legi astfel incat sa ii dezavantajeze pe nevinovati... In loc sa ii aud ca au crescut alocatia sau ca au schimbat ceva in invatamantul asta de cacao, nu. Dau legi aiurea care nu folosesc la nimic. Ce sa mai, astia sunt "oamenii"care ne conduc, daca se pot numii oameni bineinteles. Eu in anii de cand ma stiu nu imi amintesc sa fi făcut o schimbare ca lumea in invatamantul asta.