| Fredie a întrebat:

Cum considerati voi ca ar trebui abordata problema cainilor vagabonzi din Bucuresti sau din tara noastra, in masura in care exista aceasta problema si in alte orase? Eu consider ca singura solutie ar fi responsabilizarea oamenilor, a tuturor "iubitorilor de animale" care in clipa de fata se dovedesc, in anumite cazuri, cel putin inconstienti. Simpla sterilizare a unui caine nu-l imiedica sa atace oamenii, in special copiii care nu au deloc experienta si multi dintre ei nici minte, la varste foarte fragede sau batranii, care nu se pot apara. Eu as vota pentru adoptia cu acte a tuturor cainilor de catre cei care ii hranesc zilnic. Sunt convins ca in Bucuresti exista 40 sau 100 mii de iubitori de animale care sa i ia de pe strazi, insa pentru ca suntem romani (iar fuga de raspundere este sport national), nu vor sa o faca pana nu sunt obligati, printr-o lege care sa ameninte viata acestor animale nevinovate.
Cred ca daca o persoana este responsabilizata prin lege pentru comportamentul unui animal si stie ca daca acel caine, ataca, musca si trimite in spital alti oameni, iar el/ea risca amenzi si chiar inchisoarea in calitate de proprietar, nu il va mai lasa liber pe strada. Voi ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca am trage nitel cu ochiul la ce fac vecinii nostri de continent, americanii cu problema cainilor comunitari poate ne-am da si noi seama ce e de facut.In America exista departamente special create care se ocupa cu problema asta:recutrarea cainilor, plasarea lor in adaposturi si mai apoi dresarea lor in diferite scopuri.Investitia nu ar fi uriasa, insa in tarii noastrethinking
La acele centre lucreaza oricum voluntari, problema o reprezinta doar aprovizionarea cu mancarea si spatiul.Cu siguranta m-ar incanta o asemenea afacerehee hee

| ghineanamaria a răspuns:

Sigur ca da animalele trebuiesc adoptate si ingrijite corespunzator de stapanii lor

| cristiancristir a răspuns:

Romania e plina de pseudoiubitori de animale. Cand vin hingherii sa ii ia de pe strada vezi mereu cate o baba tipand ca din gura de sarpe sa lase cainii in pace. SI dupa se intreaba de ce sunt caini pe strada si le musca nepotii. Si oricum nici hingherii nu fac mare lucru. Cainii sunt lasati sa se inmulteasca in voie. Ar trebui cand e vazuta o catea cu pui sa fie puii dati spre adoptie iar cateaua sterilizata. Dar in Romania asta e o problema minora. Adevarata problema este ca sunt lasati oamenii sa moara de foame fara demnitate si ca tiganii conduc orasele.

| MadMadame a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu cei care ii hranesc sa-i adopte, adica eu ar trebui sa adopt toti cateii (+pisicutele) care ii gasesc la mine la bloc doar pentru faptul ca ii hranesc? Poate nu traiesc in conditiile necesare unui caine, sau poate un membru al familiei nu este de-acord...si ar mai fi de spus. Singura solutie care sincer cred ca ar rezolva o parte buna a problemei e cea a creearea unor centre de departament pentru asemenea cazuri. Sunt sigura ca se vor gasi voluntari happy si nu numai.