| alexm2004 a întrebat:

Salut, dragii mei oameni de pe TPU!

Ce părere aveți despre litoralul românesc? Nu credeți că prețurile au ajuns să fie uriașe? Câțiva prieteni de-ai mei au fost în minivacanța de 1 Mai și Paști pe litoral și au fost șocați când au văzut prețurile. Mi-au spus că pentru o ciorbă ar fi trebuit să plătească 40 de lei, și pentru o pizza 50 de lei. Să nu mai zic de o sticlă de apă la 0, 5 l, aceea costă 15 lei. Dacă ar fi vrut să consume un fresh de portocale, prețul acestuia s-ar fi dublat cu mai mult.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Prețurile de pe litoralul românesc sunt groaznic de nesimțite, nu merită sa mai mergi, mai bine optezi pentru Grecia, Turcia, Bulgaria sau chiar Egipt cu aceiași bani care i-ai da in România o săptămână mergi in una din aceste țări lejer poate chiar mai multe zile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca-ti permiti mergi la mare, daca nu, mergi la Dunare sau pe unul din raurile din apropierea orasului tau, ca plaja poti face oriunde.
Chiar nu trebuie sa te mire preturile, fiindca totul s-a scumpit in lume, nu doar mancarea de pe litoralul romanesc.
Trebuie doar sa fi constinet de cat iti permiti tu si sa te intinzi atat cat iti permite plapuma.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am o parere de mijloc despre litoralul romanesc.
Nu mi se par uriase preturile, avand in vedere costurile de a avea o afacere in Romania, si faptul ca sezonul in Romania este foarte scurt.
Exista intr-adevar plaje mai frumoase si mai ieftine decat cele din Constanta, dar mi se pare justificat ceea ce se intampla la noi.
Am lucrat in turism, am experimentat putin si antreprenoriatul... E jale sa faci afaceri la noi, daca nu esti ceafa-lata care spala bani, sau mai rau, politician.
Domeniul privat este J A L E, mai ales "la strada", cu ceva din horeca.

| mastadont a răspuns:

N-am mai fost de vreo 5 ani pe litoral la noi, dar și atunci prețurile erau exagerate. Sincer prefer să dau un 6 700 de euro și să merg la all inclusive în Grecia sau undeva decât la noi. De fiecare dată când mergeam la noi cheltuiam exagerat de mult.