| sskrillex96 a întrebat:

Salut. În urma cu câteva zile în timp ce circulam cu masina pe un drum cu prioritate, am fost lovit de o alta persoana cu căruța care venea după o strada fără prioritate. A venit politia la fața locului, au constatat ce s-a întâmplat, eu eram perfect în regula, iar cel care m-a lovit era vinovat, asa ca am întocmit la politie un proces verbal cu tot ce s-a intamplat, si ca persoana vinovata e de acord sa îmi plătească cheltuieli pentru toata paguba, după care a și semnat. Are sa îmi plătească 5000 de lei. Intrebarea este dacă după toate astea acea persoana refuza sa îmi plătească și îl dau în judecata, ce suma ce bani pot cere și dacă am nevoie de vreun motiv sa cer o suma mai mare de bani decât costa reparația mașinii?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te arunca la mai mult să nu cumva să nu castigi nimic.
Doar suma de bani pentru reparatii, cu acte doveditoare + cheltuieli de judecată.
Român calic după bani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii ceri banii pentru reparatia masinii + costurile de judecata. Si cam atat poti cere

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi cu masina si ii faci un deviz valabil in instanta (la un evaluator de daune autorizat). Ala se va lua in calcul, nu alte estimari sau oportunitati.
Avocatul te poate ajuta sa obtii si dobanda pe suma aia, dar bineinteles ca isi va lua comision din suma, care e mai mare decat dobanda.
Eu te-as sfatui sa mergi la fondul "victimele strazii" si sa obtii despagubirea de acolo, fara vise de imbogatire pe seama unui carutas plin de datorii.
Daca mergi in instanta, sunt sanse mari sa nu obtii nimic, si sa ramai si cu cheltuielile de judecata pe barba ta.