| Sebi2023 a întrebat:

Salut TPU happy Numai mie mi se pare ca sărbătorile de iarna nu prea mai au farmec? Voi ce părere aveți despre asta?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu te poti bucura de sarbatori fara sa te bucuri de persoanele dragi din jurul tau, care sunt tot mai putine, legaturile si intalnirile dintre rude sunt tot mai rare, chiar ne-am racit unul de altul. Pana acum 2 ani eram din noiembrie in febra craciunului, acum in schimb, de 2 ani nu am mai facut nici un brad, nici o luminita in casa, totul e sec, nici n-am iesit de revelion pe geam sa vad artificile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru mine, cel putin de 30 de ani incoace, sarbatorile de iarna se petrec numai vara, la peste +30 de grade laughing total ciudate, sa ai un Craciun in slapi si pantaloni scurti, mancand peste si seafood (caracatite, scoici, creveti), ca-i prea cald sa poti manca piftie, sarmale si alte mancaruri grele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai au. Sunt doar o mare oportunitate de marketing care inebuneste consumatorii. Atat

| relian a răspuns:

Normal ca nu mai au farmec, lumea sa cam saturat de aceiasi placa, aceleasi practici aceleasi obiceiuri etc.
Tu daca ai minca intruna aceiasi mincare, la un mom dat indiferent cit de buna ar fi parca ti se ia laughing nu-ti mai arde.

Asa e cu orice in lumea asta.Trebuie bagate alte sarbatori, facut altceva, care nu sa mai facut.
Aclalsi porc, care in ziua de azi il gasesti la orice ora in orice magazin.Aceiaisi cozonaci aceleeasi mincaruri ce le poti minca oricind.

Pe vremuri spun unia ca sarbatorule parca erau mai frumoase, dimn cauza lipsurilor laughing mincau aia pord doar la craciun, cozonac la fel si tot asa.

Oamenii spun, vai ce bune erau fructele si legumele pe vremuri.Ok erau bune de ce? Pt ca pe vremuri nu erau legume la magazin iarna, nu erau fructe, in afara de ce ele care se puteau pastra, asa ca omu minca doar in sezon multe legume si fructe, le mincau coapte, venea care cu ele prin piete.

Acu gasesti fructe de toate neamurile peste tot.Bine nu-s nici bune, pentru ca le vind supermarketurile si aia nu vor sa poiarda, asa ca cere alora sa le recolteze crude, normal ca nu au gust.

Sarbatorile la fel, dale la jalea de sarbatori.In RO is si multe al dreacu laughing vorba alora de la radio, in fiecare zi e sarbatoare laughing de aia la un mom dat ti se apleaca laughing
In plus e frig afara, nu prea ai unde sa iesi, asa ca la un mom dat devin plictisitoare.

Vara e altceva, mai stai pe afara la o birfa, la o amandina, mai prin parc, poti face sarbatoti afara, unde parca e altceva.

Sor cam plictisit oamenii de toate laughing o fi o vreme de asta cand se asterne tacerea, omenirea trebuie sa ia o pauza, sa stea fiecare in locu lui, dupa sa renasca, zic si eu.