| ioanacoruga4567 a întrebat:

Salutare. Pun direct intrebarea: cum vi se par majoritatea relatiilor din ziua de azi?
Sincer eu nu pot sa zic ca am experienta la capitolul ăsta, pana la 19 ani, aproape 20, nu am avut nicio relatie pentru ca nu am fost atat de interesata sa imi fac, nu am considerat ca ăsta este scopul meu principal si ca nu as putea "trai" fara sa fiu cu cineva. Multe persoane, mai ales rude, ma cicălesc cu treaba asta si imi reproșează ca ar fi timpul sa gasesc pe cineva ca mai incolo o sa fie mai greu si multe alte "sfaturi".
Eu personal consider majoritatea relatiilor ca fiind superficiale. Nu mi se pare normal ca permanent sa dai cuiva raportul, sa ii zici unde esti, unde te duci, cat stai, ba chiar in multe cazuri sa nu ai dreptul la plecari, distractii din cauza unei relatii. Parca nu mai ai viata personala si nu mai poti sa vorbesti la modul singular, totul se rezuma la "noi". Am o colega care intr-adevar, se intelege foarte bine cu prietenul ei, dar totul e doar despre "ei" si nu despre "ea", ca sa zic asa. Si-a sters de pe Instagram toate pozele in care era singura si le-a pastrat doar pe alea in care sunt impreuna. De ce? De ce sa faci asta? Pe mine lucrurile astea parca ma scarbesc si sincer ma gandesc de multe ori ca poate ceva e in neregula cu mine, ca vad toate lucrurile astea ca fiind prostesti doar pentru ca nu am avut relatie si inca nu stiu cum este. Habar nu am. Sunt curioasa cum vedeti voi lucrurile si ce parere aveti. O seara faina!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa rudele sa te bata la cap pana se satura, relatiile se bazeaza pe interes. Cand m-a intreba cand fac nunta sau sa am o partenera le ziceam - astea sant panarame, pe interes. Le schimb la nevoie. (si asa e) dupa toti s-au mutit fara sa mai aud asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu personal consider majoritatea relatiilor ca fiind superficiale. De ce, cum ai ajuns la această concluzie?
Pe mine lucrurile astea parca ma scarbesc. Cum simți scârba?

| LordCristobal a răspuns:

Wow foarte bun punctul tau de vedere.
Într-adevăr în România relațiile sentimentale sunt penibile.
In mare parte multe relații sunt de fațadă, de ochii sau de dragul lumii.
Pe mine mă apucă greata când văd pe unii care își oficializează relația pe Facebook sau își pun poze cu ei pe rețele de socializare.
Și așa cum ai zis și tu in multe relații fiecare partener raportează fiecăruia.
Dar în privința relațiilor din Romania am observat că fetele in principal domina bărbații și încearcă să le diminueze personalitatea transformand-i în cățelușii lor.Sau mai e situația în care bărbații sunt foarte posesivi și ajung sa fie violenți cu partenerele.
Dar ce-am observat este că oamenii cu personalitate și inteligenți își găsesc cu greu o relație din cauza faptului că relatiile în Romania sunt foarte toxice.
Dar să nu ne pierdem speranța, poate mai există și relații sănătoase in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superficiale.

| Together a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa intri intr-o relatie de genul ala, in care dai explicatii unde esti tot timpul. Relatiile pot lua multe forme, si poti sa ai standarde, daca incepe sa te ia la rost ii poti face clar ca te indeparteaza cu asta.

Dar ar merita sa incepi sa ai relatii, e un aspect destul de important si poate fi placut, si sunt lucruri de invatat pe care e bine sa le stii.

| Genevaaa a răspuns:

Ai o gandire interesanta si sincer asa m-am gandit si eu uneori... multe relatii de acum sunt superficiale pentru ca oamenii au nevoie de cineva sa se simta "in picioare" adica in general sunt dependenti de a fi cineva langa ei. Nu vor sa fie singuri, se mai cupleaza si de plictiseala.
Dar sunt si oameni mai independeti. care s au obisnuit sa nu fie cineva pentru ei intr-un anumita perioada si s au adaptat si au inteles altfel esenta vietii.

| DARLINGx a răspuns:

Eu văd lucrurile bune, depinde și de persoana care îți face relație, dacă e o relație serioasă atunci va fi totul ok.
Dar mai sunt fete care vor doar bani /mașinii /
Și în cazul tău îți vei găsii o persoană care să te iubească. care să fie alaturi de tine. Îți urez noroc ", "

| MyNameisEduard a răspuns:

Nici eu n-am avut o relatie niciodata si am 17 ani, si nu cred ca o sa am una destul de curand.Nu te judec, te inteleg si sper sa nu ma cicaleasca si pe mine rudele sa-mi gasesc pe cineva.Nu spun ca nu-i ok sa n-ai o relatie dar ce a facut colega ta cu pozele nu prea inteleg de ce a facut asta.Eu imi doresc mult sa am o persoana care sa ma iubeasca pentru cine sunt si cum sunt, sper sa gasesc persoana potrivita candva.Nu e nimic in neregula cu tine, nici eu nu stiu cum ar trebui sa fie intr-o relatie si e normal sa-ti faci o idee sau o viziune.

| Yparisa a răspuns:

''Multe persoane, mai ales rude, ma cicălesc cu treaba asta si imi reproșează ca ar fi timpul sa gasesc pe cineva ca mai incolo o sa fie mai greu si multe alte "sfaturi".''

Prostii. Astea sunt conceptii de oameni care cred ca dupa 25 de ani ''nu mai esti bun/a de nimic''. Cand in realitate si la 35 esti foarte tanar/a. Mai riscant sa faci copii, dar viata toata e un risc oricum.
Eu am avut doua relatii frumoase dar am avut de-a face si cu multi oameni neseriosi. Nu e asa usor in ziua de azi sa gasesti un om cu capul pe umeri. Mai ales in societatea asta distrusa de p0rnografie, vicii, traume provocate de parinti care au facut copii ''ca asa trebuie''.
Acum sunt intr-o relatie lunga si nu simt ca nu mai am viata personala. E foarte toxic sa ajungi sa te simti intr-o colivie. Dar e cumva normal ca intr-o relatie serioasa sa nu mai pui prietenii pe primul loc, nu cu ei intemeiezi o familie. Asta nu inseamna sa te izolezi de ei.
Daca colega s-a rupt de tot de tine, sigur are o relatie abuziva sau toxica, o sa afli cand o sa se desparta ca multi nu isi dau seama in ce situatie sunt pana nu ies din ea. Probabil e controlata.

Cand nu esti intr-o relatie ti se pare ca a avea relatii e ceva oribil.
Cand esti intr-o relatie, ai impresia ca sa fii singur e ceva oribil.
Asa e in general.

E frumos sa ai pe cineva, daca te simti libera cu omul ala, nu paralizata.