| Dazzzie a întrebat:

"Temeiul dreptăţii este doar egalitatea."
Ceea ce nu se bazează pe egalitate este neapărat nedrept?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cred ca este vorba desptre egalitatea in fata legilor; mare sau mic, sarac sau bogat, sa fie tratat in acelasi fel de aceeasi lege.Ca sa dau exemple cunoscute:este nedrept ca fiul unui milionar sa fie exonerat pentru acuzatia de consumator de droguri pe cand un prapadit de pe strada sa fie aspru pedepsit, este nedrept ca sotia unui om politic sa omoare un om pe strada si sa nu pateasca nimic si un simplu anonim sa fie pedepsit potrivit aceleiasi legi, incalcata in acelasi fel. Daca e pedepsita persoana si nu fapta, este o crasa nedreptate.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, da! pana si in fotbal de exemplu, chiar daca joaca barcelona cu fc scuipa-n dunare, meciul porneste de la 0-0. nu ar fi corect ca barcelona sa porneasca deja cu 1-0, 2-0, zicand ca oricum castiga. fiecare trebuie sa aiba sansa lui.