| 1234568807 a întrebat:

De ce in ziua de azi se pune atata importanta pe hainele astea de firma si adidasii ca sunt de la jordan sau de la alte branduri de renume pentru care oamenii ajung sa cheltuie sume imense de bani pentru ca sunt ''originale''? pe vremuri cand ni se rupeau adidasii de la chinezi luati cu 40 de lei ii lipeam cu super glu si ii mai purtam multa vreme, iar in ziua de azi ne e rusine sa purtam adidasi ''fake'' sau tricouri care nu sunt de la gucci sau jordan, iar asa ajung oamenii sa cheltuie atatea milioane pe hainele astea doar pentru ca au scrisu ala de la brand pe ele si sunt ''originale'', de ce a ajuns lumea atat de cretina incat sa cheltuie averi imense pe hainele astea care la calitate sunt cam la fel ca cele mai ieftine numai ca au scrisu de la brand pe ele?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
34 răspunsuri:
| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Mai irelevant a fost comentariul tau ''esti sarac si suparat ca tu nu ai bani ca altii'', ce a vrut sa insemne asta? ca daca nu cheltui zeci de milioane pe hainele astea inseamna ca sunt sarac? comentariul tau a sunat exact atat de stupid, iar daca si tu iti cumperi haine pe care le porti ani de zile inseamna ca esti ca si mine, sarac nu inseamna ca esti daca nu cheltui zeci de miloane pe haine din astea, sarac inseamna cu totu altceva, ceva mult mai rau, adica sa nu ai deloc cu ce sa te incalti sau imbraci si etc, pentru ca sunt situatii de genul asta, foametea si lipsa de strictul necesar e o saracie mult mai mare decat imposibilitatea de a cheltui atatea milioane pe hainele alea

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Unii din voi nu stiti ce inseamna cu adevarat saracia si din cauza asta vorbiti aiurea

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca numai snobii si prosti pun accent pe haine de firma, cei inteligenti sau cei bogati nu vor da nici o ceapa degerata pe haine de firma. sau pe etichete purtate la vedere, dimpotriva ei cumpara haine fara etichete si fara marci vizibile.

| Mda01 a răspuns:

Pnetru că ne luăm unii după alți la fel ca un instic de turmă. Problema nu se pune doar din perspectiva ca tu nu ai, ci mai precis din perspectiva că tu nu ai în timo ce prietenul/cel de lângă tine are, eu sunt de parere ca de aici pleaca toate astea, conceput care nu mi se pare util pentru noi ca oameni dar foarte profitabil pentru firme si corporatii.