| mihaioanca_1482 a întrebat:

Am o mare problema: Desi am 23 de ani, nu am avut nici o prietena pana acum, nici macar ceva gen la nivel de copilarie. Nu cred ca sunt urat, dar in schimb sunt foarte timid, nu reusesc sa abordez decisiv o fata, desi am avut multe ocazii si in continuare am multe fete in anturaj. Pentru ca nu am deloc experienta, poate si de asta nu stiu cum sa fac pasul decisiv. Au fost cateva situatii cand unele fete au vrut sa fie cu mine dar nu am stiut sa profit de situatie. Oricum nu mai suport deloc situatia asta. Ce sfat imi puteti da ca sa reusesc sa imi fac si eu prietena, caci este chiar deprimant sa stai asa singur?

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, in primul rand nu o lua ca pe `o mare problema`, daca pornesti asa, nu esti deloc optimist...fi cu mai multa incredere in tine, fi optimist, incearca sa comunici cat mai mult cu cei din jur, cu fetele, doar nu te mananca, e normal sa iti fie cumva rusine sa le abordezi, daca nu ai facut-o niciodata, lasa timiditatea la o parte, esti baiat, deci fi cu mai mult tupeu, ca doar nu ai nimic de pierdut daca incerci, daca vezi o fata si iti place de ea, nu rata ocazia de a fi cu ea, intra in vorba, incetul cu incetul, gasind diferite teme de discutie, iesi cu prietenii la agatat, vb cu fetele, baga-te in seama, ai spus ca nu arati deloc urat, pai atunci increderea e cea care conteaza, nu mai fi timid, ca nu ai deloc de castigat cu timiditatea, nu lasa ca ocaziile sa iti zboare printre degete, profita de fiecare ocazie care ti se ofera, nimeni n use naste invatat, experienta o vei dobandi pe parcus!

| Bacemi a răspuns:

Buna. Te inteleg perfect pentru ca si eu sunt foarte timid. Nici eu nu am avut multe prietene la viata mea desi au fost fete care m-au placut poate si mi-au dat de inteles. Cea mai buna solutie pentru tine este sa vorbesti cu fete. Incearca sa iti faci niste prietene bune cu care sa vorbesti mereu, sa afli cum gandesc, ce vor de la un baiat. Poate nu chiar din oras pentru ca banueisc fiind timid iti e greu. Incearca sa afli si tu niste id-uri de fete cu care sa vorbesti. Vazand ca poti purta o conversatie cu ele si ca ele te inteleg vei capata incredere. Totul se face in timp. Eu ti-as putea spune mai multe daca imi dai pe privat un mesaj cu id-ul tau. Sunt foarte multe de spus. Fetelor, ajutati si voi baiatul. Schimbati cu el cateva vorbe sa vada ca nu sunteti bau-bau.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa iti invingi temerile pe care le ai referitor al timiditate.
Poti incerca sa trimiti un buchet de flori sau o felicitare uneia dintre fetele din anturajul tau care sunt singure, poti sa le inviti sa ia masa cu tine in oras sau sa mergeti la un film.
Poti de asemenea sa inviti una dintre fete sa petreaca cu tine cateva zile in preajma sarbatorilor la munte.
Poti face multe chestii daca reusesti sa iti invingi timiditatea. Trebuie doar sa te simti bine in preajma lor a fetelor, cu siguranta sunt situatii in care te simti atras de una dintre ele, filtreaza cu ea, fa-o sa inteleaga ca vrei sa fii cu ea.
Numai bine!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa iti invingi temerile pe care le ai referitor al timiditate.
Poti incerca sa trimiti un buchet de flori sau o felicitare uneia dintre fetele din anturajul tau care sunt singure, poti sa le inviti sa ia masa cu tine in oras sau sa mergeti la un film.
Poti de asemenea sa inviti una dintre fete sa petreaca cu tine cateva zile in preajma sarbatorilor la munte.
Poti face multe chestii daca reusesti sa iti invingi timiditatea. Trebuie doar sa te simti bine in preajma lor a fetelor, cu siguranta sunt situatii in care te simti atras de una dintre ele, filtreaza cu ea, fao sa inteleaga ca vrei sa fii cu ea.
Numai bine!

| Deita a răspuns:

Hey, nu cred ca trebuie sa faci panica din asta, si eu am asteptat cei 23 de ani ca sa cunosc ce inseamna mingiere si placere, a fost super, nu regret ca am astepta atita caci am facut-o cu omul iubit. Simtete liber si fii sigur ca o sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca, din partea ta mai multa actiune.

| Punishment a răspuns:

Inceteaza sa privesti fetele ca pe niste printese rupte din Luna, si privestele ca pe niste fete obisnuitehappy autorul @nony. (m-a ajutat si pe mine intr-o anumita masura tongue, doar ca eu cand dau de ceva bun, au prostul obicei sa-l uit ) smug nu face aceiasi greseala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Nu cred că ar trebui să faci o prietenă doar pentru că eşti sigur, şi de dragul de a avea o iubită. Când ţi se va arăta adevărata dragoste vei şti ce să faci. Fii sigur pe tine, şi vei da impresia că ştii ce faci. Cu ce rost timiditate?! gândeşte-te că NU ai nimic de pierdut, ai decât de câştigat o frumoasă relaţie. Nu încerca să demonstrezi ce poţi să fi, şi fi tu, fiecare dintre noi are farmec, şi sunt sigură că poţi şi tu să agăţi o fată.
Poate multe fete te plac dar nu ai curajul să la abordezi aşa cum spui tu. Nu mai rata ocazii, nu cred că vrei să fii încă singur. Ai mai multă încredere în tine, şi se vor rezolva toate de la sine. Când eşti timid, ai impresia că eşti neajutorat, nu ştii ce să faci, nu ştii cum să faci mai bine să nu greşeşti, pur şi simplu îţi lipseşte încrederea în tine. Fii romantic, abordează-le aşa cum să îi placă oricărei fete, priveşte intens, mai fă cu ochiul, şi vor cădea pe spate.

Timiditatea nu ajută la nimic, nu mai insinua că eşti timid, este doar un pretext, aşa că treci la acţiune!
Mult succes la agăţat şi zi de zi să ai o zi bună kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pot sa fiu eu! gumeam dar daqca vrei sa fiu sincera fii mai barbat femeilor le plac barbati adevarati, fii mai tupeist si u

| mihaioanca a răspuns:

Varianta cu petrecutul catorva zile la munte am mai incercat-o in trecut, dar in perioada asta deja majoritatea fetelor si-au facut planul de concediu, greu sa mai gasesc vreuna libera. Problema mea e ca nici nu prea am timp. Iar din moment ce nu sunt cu ea, nu poate parea indecent sa ii propun sa mergem doar noi doi la munte? Sau sa ii propun mai degraba in varianta cu un grup de prieteni.

| mihaioanca a răspuns:

 ▼) The. End a răspuns:
Bună. Nu cred că ar trebui să faci o prietenă doar pentru că eşti sigur, şi de dragul de a avea o iubită. Când ţi se va arăta adevărata dragoste vei şti ce să faci.

Asa gandesti cand esti impreuna cu cineva sau cand ai fost, dar daca nu ai fi avut niciodata pe nimeni si tu te-ai fi comportat exact la fel. Multumesc pentru. sfat!

| mihaioanca a răspuns:

Intre timp am reusit sa imi fac si eu prietena, dar totul s-a petrecut atat de brusc. Eu mi-am dat seama ca sufeream de un soi de trac de inceput, care nu imi permiteam sa am relatii cu persoane de sex opus pentru. faptul ca nu mai avusesem. De aceea imi propusesem sa incerc cu cineva cu care nu ma cunoscusem si cu care nici sa nu mai am nicio treaba apoi, cand urma sa incerc cu o fata pe care o doream cu adevarat. De aceea am incercat pe net si mi-am dat intalnire cu o fata. Ea e mai mare ca mine. Dar socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ si am ramas cu ea deocamdata(avem o luna si ceva). In aceasta perioada f. scurta am facut multe impreuna pentru o relatie la inceput, inclusiv am petrecut sarbatorile la munte doar noi 2, desi ne cunosteam de doar 2 saptamana, am ramas la ea acasa de vreo 4 ori(sta singura). Oricum intre noi sunt multe impedimente si nu as dori sa ma mai implic prea tare pentru. ca deja m-am atasat tare de ea: ea are copil chiar marisor, nu are studii, exagereaza tare cu bautura si, oricum, in curand urmeaza sa plece din tara(probabil definitiv). Ea imi spune ca s-a indragostit de mine, dar ca trebuie sa plece (o face pentru copil). Eu as vrea sa mai dureze relatia(macar pentru a mai capata experienta), pentru ca de altfel stiu ca nu avem un viitor impreuna(sunt prea multi factori). In schimb, mi-e frica sa nu ma indragostesc de ea prea tare si sa nu mai suport cand va veni momentul despartirii. Singura intrebare care ma macina este daca ea tine cu adevarat la mine.

| mihaioanca a răspuns:

Ehe... ce vremuri. anul trecut. Intre timp m-am mai maturizat si eu, dar am suferit mult dupa plecarea ei. Zilele trecute m-a sunat si m-a anuntat ca se intoarce in tara! happy

| wally a răspuns:

Buna... pai. uite cum sta treaba. nu stiu daca o sa te ajute pe tine dar la mine a mers de mai multe ori big grin. merita sa incerci si u. in primul rand trebuie sa ai o prietena (amica) si vb cu ea ii propui sa-ti faca cunostinta cu colge sau prietene de ale ei dupa care ia sa se ocupe mai departe de intalnirea ta cu una din ele care-ti place ca na, doar iti e prietena si nu te lasa la greu big grin eu am mai avut noroc si cu sor-mea avea colege bune si mereu venea cu cate una pe acasa. frati-miu s-a cuplat cu o colega de a ei care o sa se insoare in curand. deci e garantat si testatwinking