| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problema.Sunt cu un baiat de un an si cateva luni.Ne intelegem bine desi au fost cateva probleme intre noi mai multe din vina mea.Ne iubim mult dar cateodata incep sa ma gandesc la fel de fel de lucruri(avand atatea exemple in jur de infidelitate, minciuni si asa mai departe).In momentul ala ma gandesc ca relatia mea nu e perfecta si ma deprima lucrul asta.
Mai am o problema si cu tata care mi-a zis sa ma gandesc foarte bine la viitorul meu si la ce merit avand in vedere faptul ca el nu face o facultate.
Acum nu stiu..sunt indecisa ce sa fac in continuare ..pe de o parte ma gandesc ca e iubire intre noi tot timpul am simtit ca avem o legatura puternica chiar de la inceput si ma vad in viitor cu el ..pe de alta parte si tata are dreptate.
Orice sfat e binevenit happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odata citisem o carte despre dependenta in general, iar intr-un capitol era mentionata dependeta oamenilor de semeni si, mai ales, dependenta femeilor de partener(pentru ca asta e cel mai comun caz). Capitolul se incheia cu citatul "Daca nu esti casatorit/a, nu te comporta ca si cum ai fi!".
Daca relatia ta nu are atestat pe foaie (in sensul de casatorie), nu are rost sa te gandesti la viitorul cel mare plin de copii si fericirehappy. Planificandu-ti viitorul nu faci decat sa iti foeri sansa sa fii trista. Luncurile pe care ti le planifici uneori nu ies, iar tu te intrebi apoi obsesiv "de ceeee?".
Legat de relatia ta.
Nu ar trebui sa iti pui baze mari in ea pentru ca, dupa cum bine vezi, nici tu nu crezi asa mult in eatongue. Te indoiesti uneori de relatie, de partener si de tine chiar.
(facand o paralela, la treaba cu facultatea- nu e nici o problema daca nu o face. E o problema daca nu munceste in conditiile astea- asta arata ca e cam nedescurcaret).
Exemple in jur sunt multe, dar in nici unul nu apari tu, corect? Sunt altii care au luat decizii dupa cum i-a taiat capul. Daca X a ales sa o insele pe Y, asta nu inseamna ca acum trebuie sa crezi ca ti se va intampla la fel. Pana la proba contrarie, ofera neconditionat incredere. Asta inseamna sa iubestitongue Sa oferi fara sa astepti ceva in schimb. Cati oare isi dau seama de asta si cati mint spunand zilnic " Te iubesc"?tongue

3 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Facultatea,in ziua de azi, nu conteaza mai deloc.Sunt multi care au terminat facultatea si traiesc pe banii parintilor ca nu-si gasesc de lucru decat in strainatate.Nu`l asculta pe taicatu si fa ce-ti dicteaza inima.

| SakonSIUkon a răspuns:

Eram sigur ca va pasa de situatia financiara si aspect daca il iubesti nu-l asculta pe taicatu daca tu chiar crezi ca acel baiat te face fericita ai garantia asta?

| Asunalove a răspuns:

Desigur ca tata-l tau are dreptate, dar si dragostea e ceva important! In plus daca tu simti ca aveti o legatura strinsa nu iti va si greu sa-l parasesti?
cine stie poate nu vei avea prea curind asa o legatura chiar daca ati avut citeva probleme.Desi ar trebui sa te gindesti si la viitorul tau.Dar de ce el nu face facultate? pai pina cind nu il parasi... poate vei gasi tu o cale! mult norochappy