| Andreeaa67 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de o parere.Acum 4 zile am facut sex neprotejat, eu i-au anticoncepționale de vreo trei luni si eram fix la ultima pastila problema e ca am uitat sa o iau fix in acea zii in care am facut neprotejat gandindu-ma ca sunt protejata fiind fix la ultima, la 11 ore dupa act am luat o pastila de a doua zi fiind nesigura, ciclul nu mi-a venit in aceste zile in care trebuia sa imi vina ( cele 7 zile de pauza )cred ca de la pastila de a doua zi care mi-a afectat ovulatia. Credeti ca sunt sanse sa fiu insarcinata? Avand in vedre ca pastila de a doua zi era Escapelle?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sangerarea aceea nu este menstruatia propriu zisa, este doar o hemoragie (hemoragie de privatie ii spune) cauzata artificial de pastile, astfel incat corpul tau sa fie pacalit pentru a nu se instala nicio sarcina.De ascultat, pe subiect, de la minutul 12 (am dat linkul sa fie copiat incepand de acolo), este explicat foarte clar si frumos despre cum odata ce administrezi pilule contraceptive tu nu mai ai ovulatie, asadar nici ovarele nu mai produc ovule, deci nu are ce se fertiliza in vederea unei sarcini (stim ca sarcina apare cand un spermatozoid si ovul se unesc) :

https://youtu.be/E9fy9z9EV2Q?si=c869kBG5yg2XY7i0&t=725

Concluzia e ca nu ai cum sa ramai insarcinata, iti faci griji degeaba.

| dullcat a răspuns:

Si chiar daca nu luai anticonceptionale, pastila de a doua zi isi facea oricum efectul, pentru ca ai administrat-o in primele 12 ore. Iarasi, de citit ca sa stii pe viitor regula privind eficienta acesteia:

,, Dacă am depășit cele 72 de ore sau 5 zile, își mai face efectul?
Răspunsul este NU. Tocmai de aceea momentul administrării este important și anume că posibilitatea de a evita riscul unei sarcini depinde de acest aspect.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/totul-despre-pastila-de-a-doua-zi/

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

| dullcat a răspuns:

Si mai adaug inca ceva:

Nu este prea ok spus ca iti vine ciclul.De ce? Fiindca ciclul menstrual este durata de la prima zi a menstruatiei pe luna in curs pana la prima zi menstruatiei pe luna urmatoare si variaza intre 21 si 35 de zile.Menstruatia e doar o faza din tot ciclul menstrual. Uite aici o ilustratie cu ciclul menstrual si fazele lui :

https://content.medic.chat/......strual.png

Menstruatia e ce se vede cu roz, sub numele de faza menstruala.

| Robert2526 a răspuns:

Insarcinata nu esti, dar ai facut o tampenie cu pastila de a doua zi, nu trebuia sa o iei..Este normal sa nu mai ai sangerarea aceea. Incepe o noua folie de anticonceptionale. Altadata intai intreaba, apoi actioneaza daca nu esti sigura pe ceea ce faci

| Madaxo97 a răspuns:

Nu aveai șanse sa rămâi însărcinată chiar si daca nu luai pastila de a doua zi, nu trebuia sa o iei, ai bagat prea mulți hormoni din prea multe pastile in luna respectiva si 100% iți va afecta ciclul menstrual, sa nu te sperii acum daca o sa sangerezi aiurea sau invers, daca nu iți vine menstruatia si iți întârzie cateva săptămâni. Stai liniștită, nu se întâmplă nimic daca uiți sa iei cate o pastila din anticoncepționale odata la cateva luni, ele tot își fac efectul. Doar sa nu uiti sa iei mai multe la rând gen 3, 4 zile, ca atunci ai șanse sa rămâi. Eu am luat 5 ani anticoncepționale si se mai întâmpla odata la 2, 3 luni sa uit sa iau cate o pastilă si nu se întâmpla nimic, doar mi se deregla un pic menstruatia. Nu trebuia sa iei pastila de a doua zi, eventual trebuia sa o iei pe cea de anticoncepționale care uitasei sa o iei in ziua respectiva si atât.