| Catallinaisaac a întrebat:

Buna! Câteva luni la rând am avut un ciclu de 27/28 de zile, iar acum inca nu mi-a venit menstruația, au trecut 30 de zile. Trebuie sa ma îngrijorez?
Daca ciclul menstrual creste perioada fertila este l-ai mare?

2 răspunsuri:
| Mda01 a răspuns:

Pai organismul nu știe de notiunea de calendar, fluctuațiile sunt ceva normal și nu avem cum să precizăm exact ce și cum o sa fie chiar daca lunile precedente a fost constant, lucrurile care influențează organismul nostru sunt mult prea variate ca să ne așteptăm mereu să primim acelasi raspuns.

| roca323443445 a răspuns:

Dacă aveai un ciclu regulat și acum menstruația întârzie cu doar câteva zile, nu este neapărat motiv de îngrijorare. Este destul de normal ca durata ciclului menstrual să varieze ușor de la lună la lună. Există multe factori care pot influența durata ciclului menstrual, inclusiv stresul, schimbările în greutate, schimbările hormonale, exercițiile fizice intense sau alte condiții de sănătate.

Cu toate acestea, dacă întârzierea menstruației persistă și începeți să vă îngrijorați, este întotdeauna o idee bună să consultați un medic sau un ginecolog pentru a evalua situația și a exclude orice problemă de sănătate.

În ceea ce privește legătura dintre durata ciclului menstrual și perioada fertilă, este adevărat că, în general, ciclurile menstruale mai lungi pot implica o perioadă fertilă mai mare, dar aceasta nu este o regulă strictă pentru fiecare femeie. Perioada fertilă este de obicei situată în jurul zilei ovulației, care este de obicei la mijlocul ciclului menstrual. Cu toate acestea, este important să înțelegeți că fiecare femeie este diferită și că perioada fertilă poate varia în funcție de factori individuali. Dacă aveți întrebări sau nelămuriri cu privire la perioada fertilă sau la ciclul menstrual, este recomandat să discutați cu un medic sau cu un specialist în domeniul sănătății feminine.