| numeandprenumeu1 a întrebat:

Buna!
Daca am facut sex neprotejat cu iubitul meu, dar el nu si-a dat drumul in mine, menționez si a dat afara pe burta mea credeți ca e vreo sansa sa fi fost un lichid preejaculator si sa raman gravida?

45 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai după ce si a dat drumul pe tine numai există lichid preejaculator, ăla apare inainte de ejaculare, ori daca el nu a ejaculat in vagin nu exista nicio sansa de a ramane gravida, numai tu stii daca inainte de a ejacula pe burta ta o avea in vagin la tine sau nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista sanse de sarcina, da.Depinde de perioada in care ati facut sex...Si este gresit sa considerati coitus interruptus, adica metoda retragerii, drept o masura contraceptiva, pentru ca nu este.De citit in continuare, ca sa stiti pe viitor:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

| sofisis a răspuns:

Da, exista mereu risc de sarcina atunci cand se face neprotejat.

| Robert2526 a răspuns:

Depinde. de mai multi factori.

in ce zi a ciclului menstrual erai
daca au fost contacte sexuale multiple ( daca dupa ce a ejaculat, ati mai facut ceva)

Voi sunteti cei care sr trebui sa stiti cel mai bine ce s-a intamplat

| Madaxo97 a răspuns:

Da, sunt șanse sa rămâi gravida, lichidul preejaculator exista întotdeauna si contine spermatozoizi. Eu cam asa am si rămas gravidă laughing eu si partenerul meu am folosit metoda retragerii cam un an de zile si la un moment dat tot am rămas gravida, precizez ca era foarte atent. Depinde acum si daca erai in perioada fertilă sau nu, daca erai, șanse sunt mai mari sa rămâi gravidă, daca nu erai in perioada fertilă( 7 zile de la menstruatie si cu 7 zile înainte sa iți vina) ai șanse mai mici dar tot sunt. Daca nu îți dorești un copil sau avort folosește o metodă contraceptiva, pastile, prezervativ, sterilet, etc, sunt atâtea, pentru ca iti garantez ca metoda retragerii va da greș la un moment dat si o sa rămâi însărcinată

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Madaxo97):

Ai pastrat sarcina sau ai facut avort?

| Madaxo97 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am păstrat-o, am un băiețel de 5 ani jumate acum si nu regret. Am vrut sa fac si avort, a fost o decizie grea, dar pana la urma l-am păstrat, mai mult as fi regretat daca făceam avort cred.

| Iuliabarbu a răspuns (pentru Madaxo97):

Buna! Tu te aflai in perioada fertila atunci?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Habar nu am, nu mai știu

| Robert2526 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Ok, hai ca iti explic eu.

"Perioada fertila" e doar un concept, in realitate, lucrurile sunt putin mai diferite.
Ciclul menstrual e impartit in doua perioade diferite. Faza foliculara si faza luteala.

in faza foliculara, pe ovar se dezvolta foliculul care la un anumit moment ( cand e maturizat) se sparge si e eliberat un ovul
In medie, dezvoltarea ovulului dureaza 14 zile ( dar poate dura mai mult sau mai putin, in functie de anumiti factori)
asa numita perioada fertila, e perioada asta in care se asteapta sa fie eliberat ovulul.

In realitate, NU este deloc o perioada de timp atat de lunga in care poti ramane insarcinata ci DOAR cand este eliberat ovulul.

Un ovul "traieste" pana la 20-22 de ore, dar in medie, nu mai este viabil dupa 8-10 ore.

Fereastra in care poti sa ramai insarcinata este in fiecare luna ee aproximativ 10 ore. uneori mai putin.

Desi ovulul traieste putin, spermatozoidul traieste mai mult ( O sa gasesti si ca ar trai 7 zile...in realitate insa, media e de cam 3 zile)

Daca ejacularea nu are loc in vagin, mai exista posibilitatea ca spermatozoizi de la ejaularea anterioara sa fie inca prezenti ( aici o sa auzi ca ar rezista pana la 7 zile, dar nu e adevarat, e vorba doar de o perioada limitata, poti lua sa zicem 12 ore ca perioada de referinta)

Cand apar sarcinile nedorite? Apar in felul urmator:

1.Contacte sexuale multiple ( baiatul ejaculeaza, apoi peste 1-2 ore are loc un nou act sexual. Daca se nimereste fix cand iese ovulul, ai o sansa mare sa ramai)
2.Multi baieti, mai ales aflati la primele contacte sexuale, cand stiu ca urmeaza sa faca sex, se masturbeaza inainte, ca sa reziste mai mult cand o fac. ( o greseala des intalnita care poate aduce bebe)

faza luteala, are o durata stricta de 14 zile, la toate femeile. Faza folicurala e cea care fluctueaza in durata si poate fi influentata de foarte multi factori.

Concluzia? O sarcina nu se produce asa usor, dar anumite greseli fac sa se intample.

E foarte important de retinut pentru toata lumea

1. Fara masturbare inainte de actul sexual
2. Daca ai avut ejaculare cu 24 de ore inainte, e mai safe sa folosesti prezervativ
3. Daca ai contacte multiple, neaparat este necesar prezervativul

| Iuliabarbu a răspuns (pentru Robert2526):

Un răspuns foarte frumos explicat! Cred că ai cunoștințe în domeniu!

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Scuză-mă ca spun, dar consider răspunsul tău total eronat, chiar sunt curioasă sa știu de unde ai luat asemenea aberații de informații? In primul rând, ce naiba treaba are ejacularea sau masturbarea înainte de actul sexual? Care e logica? Poti sa ejaculezi si de 100 ori înainte de actul sexual, toată acea sperma conține spermatozoizi activi si pot lasa gravidă o femeie, nu contează când te masturbezi, înainte, dupa act, nu are absolut nicio importanță, atât timp cat barbatul e fertil sperma lui poate lasa gravida femeia, la fiecare ejaculare din viata lui.
Doi la mână, perioada fertilă a femeii nu e in niciun caz de doar 10 ore, este vorba de o săptămână întreagă, nu induce lumea in eroare. Si nu contează asta oricum pentru ca spermatozoizii pot înota pana in trompa uterina dupa ovul, (vezi cazuri de sarcini ectopice/extrauterine), nu doar cand e eliberat ovulul poți rămâne gravidă, se poate ramane si in trompa uterina sa fie fecundat ovulul care ulterior coboară in uter deja fecundat (in perioada fertilă) si nu se mai poate face nimic, deja s-a instalat sarcina. Deci chiar nu mi se pare vreo logică in ceea ce ai scris tu, de unde ai aceste informații? Ai vorbit vreodată cu vreun doctor ginecolog sau de pe ce site-uri ciudate ai luat asemenea aberații care mai induc si femeile in eroare? laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Mai citeste odata ce am scris, poate ai noroc a doua oara si intelegi..cine stie.

Punctual...

Ce am zis legat de masturbare inainte de actul sexual = raman spermatozoizi pe uretra..care se scurg in vagin si poate ramane fata insarcinata, fara ca baiatul sa ejaculeze ( citeste de mai multe ori pana intelegi)
Sarcinile extrauterine nu inseamna ca fecundarea ovulului a fost facuta in afara uterului...ai spus asa o aberatie ca nici nu ma obosesc sa iti explic

ok, tu zici ca femeia poate ramane insarcinata o saptamana, in "perioada fertila". Ai un singur ovul pe luna ( uneori nici macar ala) care traieste in mod exceptional pana la 24 de ore, deci sa zicem o zi? In celalalte 6 zile, cum ramai insarcinata? Intreb pentru ca probabil ai acces la informatii speciale tu...nu ne lasa pe noi ceilalti asa in prostia noastra...

Tu cum vezi perioada asta fertila? ce o face sa fie fertila?

Acum serios vorbind, te asigur ca informatiile prezentate de mine sunt 100% corecte. Ai mari probleme de intelegere a unor aspecte simple, nu poti sa citesti un text si sa il intelegi. eu in locul tau mi-as face griji.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Omule, spermatozoizi vor fi mereu pe uretra indiferent daca te masturbezi sau nu, întreabă un doctor înainte sa imi spui mie ca vorbesc aberații. Numărul de spermatozoizi depuși în vagin în timpul contactului sexual ajunge la 80-120 milioane. De aici, prin mișcări proprii, datorită unei mici „codițe", cu o viteză de 3mm/minut, pătrund în uter, de unde trec mai departe în trompă. Din toți aceștia, numai unul singur reușește să „câștige inima" ovului care se află în trompă și astfel să se unească cu acesta pentru a forma OUL. Apare SARCINA! A avut loc FECUNDAREA! - informație luata de pe internet din sursa sigura., deci uite ca spermatozoizii înoată si pana in trompa uterina. Ok poate nu o săptămână dar tot o fereastra de 3-4 zile cand femeia poate rămâne gravida, pentru ca desi ovulul trăieste doar 24 ore maxim spermatozoizii traiesc mai mult 3-5 zile, si daca si-a dat drumul in ea sa zicem cu 3 zile înainte sa ovuleze ea, ea cand a ovulat se întâlnește ovulul cu spermatozoizii supraviețuitori dupa 3 zile si tot are șanse sa rămână. Informațiile tale nu sunt corecte in totalitate.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Intr-adevar lichidul preejaculator cand este secretat nu contine spermatozoizi, însă se poate amesteca cu ei in ultimul moment cand bărbatul e pe cale sa își dea drumul, si nu se poate abține întotdeauna la timp, sa nu simtă, de aici si rata de eșec a acestei metode, a retragerii, plus ca acel lichid nu se simte cand iese, si nu poate fi controlat, de aceea metoda retragerii nu este recomandata, trebuie folosit prezervativ sau alte metode de contraceptie pentru a fi 100% sigur ca nu se instalează o sarcina. Daca ar fi asa ușor toti doctorii ar spune bărbatilor sa nu se masturbeaze înainte de sex, (ceea ce oricum nici naiba nu o face) si gata problema rezolvata, își da drumul in afară si gata. Sau fa pipi dupa si esti safe, gata ai spălat spermatozoizi de pe țeavă. really, chiar pe toti oare? Nu e chiar asa, daca unii vor sa se joace dea Dumnezeu treaba lor, dar eu nu consider această metoda sigura.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Ceva ceva tot stii tu acolo, dar ai probleme de a intelege anumite aspecte. Concret, unde are loc fecundarea ovulului? In uter? asa ai zis. Iar daca are loc fecundarea in alta parte, e sarcina extrauterina? e corect ce am inteles de la tine?

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Te asigur eu ca multi adolescenti se masturbeaza inainte de sex, stiu o multime de cazuri concrete in care asa s-a ramas insarcinata. Eu nu am zis nimic de urinare, asta ai zis tu. De multe ori te contrazici cu mine spunand exact acelasi lucru ca si mine... in rest, nu intelegi lucrurile dar te comporti ca si cum le-ai stii happy
Te asigur ca tot ceea ce scriu aici pe site, legat de partea de sanatate este 100% real. Din toate sarcinile la adolescente pe care le-am intalnit, aveau in comun contactele multiple sau masturbarea inainte de sex. vorbesc de cazuri concrete, sute de cazuri. Incerc sa spun tuturor sa evite aceste lucruri, iti pare gresit? mie nu happy

Ca e posibil sa se intample accidente si sa ejaculeze in interior, posibil ca da, dar eu nu am intalnit niciun caz de sarcina la adolescenta in acest fel. Pur si simplu, sarcinile nedorite apar in modul descris de mine in cele mai multe cazuri

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Nu am zis asta, are loc fecundarea si in trompe dar acest ovul poate coborî la ovulație si sarcina se formează in uter nu in trompe, nu stiu cum sa îți explic concret. Eu sincer nu am auzit pe nimeni sa se masturbeze înainte de sex, cel puțin un om in toată firea nu ar face asta, mai ales cand e într-o relație, ce rost mai are sa te masturbezi, poate doar adolescenții cum zici tu dar ma îndoiesc ca si ei fac asta într-un număr atat de mare pe cat spui. Poate esti doctor ginecolog sau lucrezi in domeniul medical de vorbești de sute de cazuri întâlnite de tine? Chiar asa ai cunoscut tu asa multe de ți-ai permis sa faci o statistica si sa-i intrebi pe toți daca s-au masturbat înainte? laughing eu ma îndoiesc.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Nu este greșit sa le spui faza cu ejacularea înainte de sex, dar nu mai bine le spunem sa nu folosească metoda retragerii deloc? Pentru ca nu poate un bărbat niciodată sa fie 100%sigur sau sa simtă cand ejaculează, poate un bărbat cu istoric sexual mare, dar un puști de liceu care abia și-a început viața sexuală refuz sa cred ca se poate abține si sa o scoată la timp. Cate cazuri nu sunt cand baiatul spune fetei "nu te îngrijora, am scos-o la timp" si apoi vezi ca hopa, fata a rămas gravidă. Cum am mai zis, eu cam asa am si rămas gravidă, partenerul meu ejacula mereu in afară, si nu prea aveam partide repetate, foarte rar, oare eu cum am rămas gravidă? Pentru ca această metodă nu este sigură, indiferent ca sunt sau nu partide una dupa alta de sex, masturbari înainte sau nu, asta e cam ca la ruleta rusească, nu e bine sa te joci sa te culci pe o ureche ca daca nu ai ejaculat înainte si îți dai drumul in afara vaginului, gata esti chiar 100% safe. Oare? Eu una nu am incredere, cel mai bine sa se folosească protecție daca nu se vrea sarcină.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Si inca ceva, tu gândești asa relaxat si ai încredere in metoda ta cu sfințenie pentru ca esti bărbat. Daca ai fi femeie si ai avea o fabrica de facut copii in burtă, si sa o mai si pățești pe pielea ta cum am pățit eu, îți spun eu ca nu ai mai fi asa relaxat cu privire la metoda ta, tot ai avea o fărâmă de îndoială, chiar si 1%. Puneți mâna si aveți grija de femeiele vostre si nu jucați "ruleta rusească" cu fluidele corporale daca nu va doriți un copil.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Pai la adolescenti ma refeream...cand esti om matur e altceva. Am senzatia ca nu ne intelegem deloc happy Si da, am intalnit foarte multe cazuri, este irelevant contextul.
Ca fapt divers, ovulul nu poate sa fie fecundat la nivelul uterului, asa ceva este imposibil

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Ai ramas insarcinata exact cum iti ziceam eu, s-a masturbat inainte, sa stii ca si barbatii casatoriti fac asta happy

Ca fapt divers, in general orice barbat simte foarte clar cand urmeaza sa ejaculeze... chiar trebuie sa ma crezi pe cuvant, macar la asta happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Ai idee ce procent din oameni folosesc prezervativ? oricat de mult le-am spune noi, tot fara o sa faca. Ideea era ca daca fac fara, macar sa faca stiind lucrurile astea. Corect?
Eu am incredere in metoda pe care am zis-o pentru ca STIU ca asa este, repet, sunt cazuri concrete, lucrez cu ele, nu vorbesc din auzite sau asa ceva.
Eu nu folosesc metoda, nu are legatura cu faptul ca sunt barbat. Este vorba strict de realitatea stiintifica. Acum ca tu crezi ca are loc fecundarea ovulului si la nivelul uterului. sau ca tu crezi ca sunt nu stiu cate zile in care o femeie poate ramane insarcinata. sau ca o dai la intors si arunci o groaza de informatie si tr contrazici de la un mesaj la altul, nu inseamna ca o sa ai dreptate happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Am înțeles, lichidul preejaculator nu conține spermatozoizi, gata, esti fericit ca am recunoscut? Dar restul chestiilor spuse de tine unele tot sunt aberații. Numai ca sa para ca ai tu dreptate îndrăznești sa presupui ca partenerul meu s-a masturbat înainte laughing) ceea ce clar nu e adevărat, habar nu ai ce vorbești, nu il cunoști si îndrăznesti sa presupui asta despre el, ca idee nu se masturbează de fel si nu avea cum si cand sa o faca pentru ca noi stateam in perioada aia non stop împreună, aveam si acelasi job si eram pe aceeasi tură chiar, si nu ar fi avut timp si nici motive sa o faca, dar na, vorbești tu, stii tu mai bine despre mine si partenerul meu. Am rămas gravida pentru ca in momentele alea cand esti prea înflăcărat ca bărbat, prea excitat, nu poți controla întotdeauna ejacularea, si se întâmpla sa dai 2, 3 stropi înăuntrul vaginului inainte de a o scoate. Tu te crezi bărbatul perfect ca ai control total asupra ejaculării dar sunt mulți bărbați care nu au, si sunt sigură ca si tie ți s-a întâmplat sa iți dai drumul fără sa simți macar odată, desi nu vrei sa recunoștiwinking Deja devii penibil si nu mai ai argumente si presupui chestii despre relațiile altora laughing Cazuri concrete pe naiba, cazuri concrete pana o pățește cineva. Stii cateva cazuri si gata, generalizezi. Rămâi tu cu metoda ta, nu mai ma contrazic cu tine ca nu ajung nicaieri. Din nou, vorbești asa pentru ca esti bărbat, daca ai avea un vagin si uter nu ai lasa cu încredere bărbatii sa isi lase lichidul preejaculator in interiorul corpului tau cu atâta încredere happy ce e rau însă, e ca tu fix asta recomanzi oamenilor pe aici mai pe românește : " luati lichid preejaculator fetelor ca nu pățiți nimic, e safe" bine, daca zici tu laughing sper sa nu fie cineva suficient de fraier încât sa te si asculte, pentru ca sexul nu este o joacă

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Orice barbat poate controla ejacularea, dar probabil stii tu mai bine ca femeie decat mine, e ok happy DIN NOU dai dovada ca nu intelegi ce citesti... Am zis la ce ar trebui sa fie atentie ca sa nu ajunga sa aiba o sarcina si am spus lucruri CORECTE din puct de vedere biologic. Vrei sa mint sau ce? Tu vi si imi spui ca barbatii nu au control asupra ejacularii... ok, presupunem ca e asa, pentru asta exista pastila de a doua zi. Ai idee cate astfel de pastile se cumpara pe an in Romania? Scoti lucruri din context si incerci sa ma jignesti dar poti sa ma si injuri daca vrei, ca nu ma deranjeaza, adevarul este doar unul..si daca ai face putina cercetare din surse ok, ai vedea ca am dreptate.

cat despre tine si sotul tau... daca nu accepti ca a fost vorba de spermatozoizi de la ejaculari anterioare, mai avem si altele

-A terminat in tine si nu v-ati dat niciunul seama ca sa luati o pastila de a doua zi... asta ar putea avea o denumire...dar ma abtinhappy
-Ai ramas precum fecioara maria happy

Care e varianta?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Gata, am înțeles, tu esti bărbatul perfect si stii tot laughing nu ai adus niciun argument valid la mesajul meu anterior, din nou generalizezi, ( toți bărbații pot sa... Etc") cunoști tu toti bărbatii din lume si i-ai întrebat pe toți, ok am înțeles. Din nou faci presupuneri aberante despre oameni, faci statistici din capul tau. Fie ca tine. Am făcut si fac cercetări in continuare inclusiv de la doctori, nu doar de pe Google, sunt trecută prin naștere, apoi 3 tipuri de anticoncepționale si un sterilet, am aflat răspunsurile corecte la întrebările pe care le-am avut de la medicul meu ginecolog la care merg de 2 ori pe an si in prezent, de asta nu voi crede aberația cum ca lichidul preejaculator nu lasă gravidă o femeie. Sunt șanse rare dar exista.
Si nu te-am jignit si nu am intenția sa o fac, faptul ca am folosit niste cuvine mai dure nu înseamnă ca te-am insultat, ia-o cum vrei.

P. S. tot nu ai dreptate, cel puțin nu in totalitate :p

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

"nu voi crede aberația cum ca lichidul preejaculator nu lasă gravidă o femeie. Sunt șanse rare dar exista."

Eu nu am zis asta niciodata, chiar am explicat cum se intampla ( treaba cu masturbarea inainte de sex ca sa rezisti mai mult. sunt oameni care fac asta, extrem de multi happy
Care sunt cele 3 tipuri de anticonceptionale si care e diferenta intre ele? cand si de ce se recomanda un anumit tip de anticonceptionale? Ai idee? Ca vad ca te pricepi happy

Senzatia de ejaculare este ceva ce nu poti rata, poti sa iti intrebi sotul happy Imposibil sa nu iti dai seama ca ejaculezi laughing) nu trebuie sa cunosc toti barbatii din lume pentru asta happy

Mai devreme imi explica-i cum ca spermatozoizii traiesc mai mult... ceea ce am zis chiar eu in primul mesaj. Ai un talent apartehappy

PS: poate ne mai contrazicem si cu alta ocazie, mie chiar mi-a placut

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

"treaba cu masturbarea inainte de sex ca sa rezisti mai mult. sunt oameni care fac asta, extrem de multi" - statistica din capul tau, din nou laughing
"Senzatia de ejaculare este ceva ce nu poti rata, poti sa iti intrebi sotul" - generalizezi, din nou ( am vb de multe ori cu el despre asta, acum in prezent poate controla dar la începutul relației avea momente cand nu putea sa controleze mereu, sau invers, are senzația ca ii vine dar de fapt nu iese nimic, whatever, nu intru in discuția asta aici laughing toti bărbatii sunt diferiți, nu mai generaliza
Anticoncepționalele, vorbesc aici de caz personal doar, de ce mi-au fost recomandate mie, anume pentru a nu mai rămâne gravida din nou, logic. Daca tot te interesează, la doua luni de la nașterea am luat cerazette pentru ca am alăptat, sunt speciale pentru femeile care alăptează, cand am oprit alăptarea(dupa 1 an) am luat anticoncepționale normale prima data desorelle apoi le-am schimbat cu karissa, de ce le-am schimbat? Imi deregla menstruatia si nu imi convenea, apoi m-am dat pe sterilet pentru ca m-a convins doctorul ca e mai bine asa decât sa iau atâtea pastile pe termen lung. Am vorbit strict de experienta mea si stiu ca se mai pot recomanda si in alte cazuri anticoncepționale cum ar fi acneea,( am observat si la mine ca nu mai aveam coșuri pe perioada cand luam pastile, eu având acnee destul de mare toată adolescența si dupa) reglarea menstruatiei, sau a dereglărilor hormonale. Diferența între mărcile de anticoncepționale nu prea e mare, unele contin cantitate mai mare de hormoni, unele au estrogen si progesteron, altele doar progesteron, altele doar estrogen, de asta nu se iau dupa ureche si trebuie facute niste analize înainte si vizita la doctor pentru recomandare.
Hai ca mi-am făcut timp sa derulez pana la primul tau mesaj sa iți arat ce ma deranjează pe mine cel mai mult ca ai spus : "Fereastra in care poti sa ramai insarcinata este in fiecare luna ee aproximativ 10 ore. uneori mai putin.* - asta, asta mi se pare cea mai mare aberație spusă. In rest, e discutabil, posibil sa ma fi înșelat si eu in anumite aspecte din conversație, dar nici tu nu ai dreptate in totalitate, învăța sa nu mai generalizezi. happywinking

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Pai aproximativ 10 ore e fereastra de a ramane insarcinata. Atat traieste ovulul. E vina mea ca asa e?happy Poti sa cercetezi si sa vezi ca asa e.

Te-am intrebat daca stii TIPURI de anticonceptionale, nu pentru ce se iau si nici marci de anticonceptionale. Tipuri. intelegi ce inseamna asta?happy doream sa aud modul de functionare a lor

Analizele nu au rolul de ati oferi un anumit anticonceptional, ci cu totul alt rol

Steriletul, ca tot au vorbit de el, stii ce face mai exact?happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

"Te-am intrebat daca stii TIPURI de anticonceptionale, nu pentru ce se iau si nici marci de anticonceptionale." - poti cauta pe google despre asta daca vrei sa stii mai multe, daca vrei iți dau eu link. Nu vreau sa înșir aici informații pentru ca nu vreau sa dovedesc ca știu sau nu stiu mai multe decât tine laughing nu e o competiție. Eu stiu despre ele ce e de stiut in mare, modul de funcționare mai pe scurt e ca împiedica ovulația, daca vrei sa stii mai multe citeste singur happy steriletul meu personal si anume de cupru omoară spermatozoizii prin simplu fapt ca e de cupru, nu are hormoni, nu mai intru in detalii despre cum funcționează pentru ca e mult de zis si găsești totul la un search pe google daca esti asa curios. Stiu si despre restul tipurilor de sterilet, am citit mult despre ele înainte de a ma decide pe care sa il aleg.
"Pai aproximativ 10 ore e fereastra de a ramane insarcinata. Atat traieste ovulul. E vina mea ca asa e?" - deja devii enervant cu treaba asta, doar pentru ca ovulul trăiește atât (ceea ce e fals oricum, e vorba de pana la 24 ore nu 10 ore cat ai estimat tu din pom), FEREASTRA, repet, FEREASTRA in care se poate rămâne gravidă include si durata de viață a spermatozoizilor, adica 5 zile chiar 7 dacă bărbatul e super fertil. Deci de unde ai tăiat tu de ai ajuns la 10 ore e o cifra din capul tău, studiile nu zic asta nicăieri, arată-mi tu un articol, document ceva in care zice ca poti rămâne gravida doar 10 ore pe luna, esti absurd pe bune.
Uite aici paragraf de pe Medlife. Ro., sa sa imi spui, poate mint cei de la medlife, sunt prosti, stii tu mai bine decat ei laughing "Perioada fertilă la femeie durează aproximativ 6 zile. Aceasta include ovulația și numărul de zile în care spermatozoizii supraviețuiesc (în medie 5 zile). Obținerea unei sarcini în timpul menstruației este puțin probabilă, dar nu imposibilă. Deoarece lungimea ciclurilor menstruale variază de la femeie la femeie, este dificilă predicția ovulației.

Spre deosebire de spermatozoizi, ovocitul (celula feminină) începe să se deterioreze destul de repede după ovulație. În decurs de 24 de ore, ovocitul de regulă moare. De aceea, pentru a crește șansele de a obține o sarcină, este recomandat contactul sexual cu o zi înainte de ovulație. "

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Vezi ca aia prin articole de genul acesta folosesc chatgpt, asa ca nu te increde prea mult in ce gasesti acolohappy ma rog, o las asa, nu mai imi bat capul happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Fereasca Dumnezeu, ai fost in stare sa spui efectiv ca minte medlife si site-urile de genul, site-uri autorizate, folosind chatgpt laughing mor laughing. Ai dreptate, nu ne vom înțelege niciodată, ești prea fixist si încăpățânat, nu poți aceepta o parere din afara cutiei tale, ce stii tu, ala e adevărul suprem, bineee. Du-te stai de vorba si cu niște doctori ginecologi ca se vede ca nu ai facut asta niciodată. Oamenii aia nu au facut scoala aia de fraieri si stii tu mai bine decât ei.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Dar nu trebuie sa ma crezi pe mine ca sunt texte scrise de chatgpt. Te poti convinge singura

https://www.medicover.ro/......,817,n,295

Uite de exemplu aici, pe langa structura textului, acesta are hibe grave, imposibil sa fie scris de un medic. Doar deschide ochii...

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Ok, mama lui de chat gpt si A. I., Atunci fa in felul următor, du-te direct la clinică si întreabă pe doamnele de la ghișeu de acolo daca informațiile de pe site sunt adevărate laughing eu cred ca cele de la medlife suntwinking

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Sunt adevarate 90%, chatgpt nu e asa de rau, dar pentru chestii mai "sensibile" are probleme happy

Cat despre medlife, chiar sunt probleme, textul are partial diacritice, are pasaje in care se repeta asupra unor aspecte, sunt mici informatii eronate + tipul de formulare specific softurilor AI. Pentru mine este suficient sa pun sub semnul intrebarii informatiile prezentate acolo happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Https://www.medlife.ro/......-tratament

Uite ce poate medlife, aici e un articol care e mult mai concret scris de AI :) Adica e copy paste si mai si au la bibliografie 2 articole care nu au nicio legatura cu textul lor :)))

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Din nou, ce te oprește sa mergi direct la ei la clinică, sau direct la facultate de medicină sa aflii răspunsurile corecte la întrebări de fertlitate de la niste oameni specializați, profesori, doctori, daca in internet nu ai încredere din cauza baubau-lui de chatgpt laughing poate doar redactorul site-ului e puțin agramat de asta nu are diacritice, si baga text de umplutura cu pasaje care se repeta pentru ca așa fac toți pe bloguri/site-uri, pentru a înțelege lumea mai bine. Nu ai nicio dovadă ca e vorba de un soft A.I. la butoane happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Pai nici nu trebuie sa am eu o dovada, daca vrei sa ma crezi bine, daca nu mergi inainte asa cum crezi tu. Nu mi-am facut un scop din a te convinge pe tine de ceva. Rolul discutiei mele cu tine este in primul rand pentru ca imi place, zambesc, ma amuz, este o persoana amuzanta. Imi spui acum ca redactorul site-ului este agramat. dar imi ceri sa am incredere in ce scrie el laughing

Eu nu am intrebari despre fertilitate dar imi plac raspunsurile tale legat de acest subiect. Ai un mod amuzant de a intelege lucrurile. Pur si simplu e o placere vinovata a mea sa iti citesc raspunsurile si imi place sa te provoc sa scrii happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

"Pur si simplu e o placere vinovata a mea sa iti citesc raspunsurile si imi place sa te provoc sa scrii "- Observ laughing poate este un mod amuzant de a înțelege lucrurile dar nu este nici gresit, trebuie sa iei si asta in calcul, doar pentru ca nu iți place tie parerea cuiva nu înseamnă ca este greșita. Si eu amuz maxim la încăpățânarea ta, poate nu ma crezi pe mine dar sper ca vei întâlni într-o zi persoana care te va face sa crezi ca "adevărul tau nu e singurul adevăr", tu ai parerea ta, eu o am pe a mea, niciunul din noi nu stie exact cu adevărat legile naturii, bilogia, până la capăt, am dreptate? In viață nu este totul rațional, corect "biologic", uneori natura si corpul uman te pot surprindewinking, asa ca, nimeni nu stie exact nimic concret.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Doar ne contrazicem.mie imi place mult, asta e, ce sa fac... daca imi place.

Lamurim cum e cu perioada fertila? ne intoarcem la primul meu mesaj? ti-l redau aici din nou

Un ovul "traieste" pana la 20-22 de ore, dar in medie, nu mai este viabil dupa 8-10 ore.

Fereastra in care poti sa ramai insarcinata este in fiecare luna ee aproximativ 10 ore. uneori mai putin.

Desi ovulul traieste putin, spermatozoidul traieste mai mult ( O sa gasesti si ca ar trai 7 zile...in realitate insa, media e de cam 3 zile)

Daca ejacularea nu are loc in vagin, mai exista posibilitatea ca spermatozoizi de la ejaularea anterioara sa fie inca prezenti ( aici o sa auzi ca ar rezista pana la 7 zile, dar nu e adevarat, e vorba doar de o perioada limitata, poti lua sa zicem 12 ore ca perioada de referinta)

ce e gresit aici si ce am zis eu de ai simtit nevoia sa ma contrazici?sad

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Ti-am mai arătat odata laughing si anume partea asta in primul rând : "Fereastra in care poti sa ramai insarcinata este in fiecare luna ee aproximativ 10 ore. uneori mai putin." - Fals.
Si ai simțit nevoia sa tai si din durata de viață a spermatozoizilor, ba chiar foarte mult, de la 5-7 zile de viata ai ajuns la perioada de 12 ore, wtf. Bine ok, sa zicem ca ai facut pipi si i-ai spalat dupa 12 ore de pe" țeavă", si nu mai e niciun risc, doar daca nu ejaculează in vagin baiatul, desi nu este ceva ce poți controla 100%, din nou intram in discuția cealaltă despre abținerea ejacularii la bărbați si cum absolut toti o pot face ca stii tu, ca asa spui tu, i-oi fi întrebat tu pe toti, ai facut un sondaj ceva de stii asa bine.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Spermatozoizii pot trai in vagin pana la 7 zile.
in uretra masculului nu traiesc atat happy Ma rog, am avut o zi grea, dar ne mai intersectam noi happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Pai nu ma refeream la cei din uretra, doar ce am spus ca pe aia ii speli prin pipi, ma refeream la cei din ejacularea de la care barbatul nu se poate abține mereu happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Pai e vina mea ca citesti pe diagonala si te iei de mine?