| Violetta21 a întrebat:

Este a doua oară pe lună asta când îmi vine menstruatia. Dar de data asta îmi curge putin. Nu am avut niciodată un contact sexual cu vreun băiat. Ieri m-am masturbat putin cu degetul,iar după vreo ora,doua am vazut pe lenjeria intimă sânge,dar nu e rosu-rosu,e un maroniu! Ce am? E vreo dereglare normală, sau...

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ti s-a raspuns deja. Urgent la medic! Nu amana!

| corbulalbrosu a răspuns:

O luna are in general 30 sau 31 de zile iar un ciclul menstrual considerat normal are 28 de zile sau in multe cazuri chiar mai putine, cel mai scurt ciclu poate avea 21 de zile, deci in mod normal se pot produce frecvent 2 cicluri intro luna. De asemenea la varsta adolescentei sunt frecvente dereglarile de natura hormonala din cauza schimbarilor majore din organismul femeii la aceasta varsta. Sangerarea de care amintesti se poate datora unei mici leziuni provocate de unghie prin lezarea/zgarierea mucoasei peretelui vaginului sau lezarii himenului din neatentie. De asemenea poate sa fie o sangerare tardiva/intarziata a menstruatiei terminate sau sa prevesteasca aparitia viitoarei menstruatii. Nu ai prezentat date certe exacte cu data inceperii menstruatiilor, cu data masturbarii si din acest motiv se pot formula doar presupuneri. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Poate fi cam orice; necunoscându-ți nici vârsta, nici antecedentele și pe nevăzute nu se poate pune un diagnostic prea clar. Poate fi ceva normal, dar și un eventual semnal de alarmă. Mai bine dă la o parte jena și mergi la un medic.
Baftă!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este o dereglare hormonala si care se va rezolva curand.