| Salu134 a întrebat:

Sunt într-o situație confuză, eu 21 ani, am avut o relație anterioară 3 ani jumate, la moment am cunosc o domnișoară de 19 ani, prin care la fel a trecut printr-o relație de 2 ani jumate, la care ea i-a pus punct acum 1 lună, problema era că el era un dement, care o înșela, care își bătea joc de ea. S-a întâmplat așa ca să tot ieșim și să o atrag, mereu încerc să îi ofer tot ce e mai bun, mai dulce, de ce ea ducea lipsă, de respectul față de ea, de demnitatea pe care ea nu o avea. Însă, cât de fericită nu o fac, simt mereu ceva neregul, se simte confuză mereu, discutând cu ea, am înțeles că dorește mult cu mine, dar parcă ar dori și singură. Știu exact că nu e problema că vrea să se întoarcă în fosta relație, dar tot ce fac mă pune pe gânduri. Poate mai bine o las să își revină, nu vreau să influențez în alegerea ei, am încercat să o iau cât mai încet, mai calm, pentru că îmi dau seama ce se întâmplă în ea.
P.S Ea s-a atras la mine, ieșeam ca prieteni.

Poate ați trecut și voi în așa situație, vreau să se simtă liberă, să fie ea. Mulțumesc mult de feedback!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E normal, dupa 2 ani jumatate mai ales dintr-o relatie asa toxica simte nevoia sa se reculeaga, sa `ia o gura de aer` dar in acelasi timp e coplesita de bunatatea si rabdarea ta si o face confuza daca e cazul sa se bage in relatie sau sa mai astepte sa-si revina. Vorbeste mai deschis cu ea si intreab-o daca are nevoie sa-i acorzi ceva timp singura sa se regaseasca.

| OldSoul a răspuns:

In situatiile de acest gen cel mai bine sa nu te implici.
Pur si simplu lasi persoana respectiva sa-si ia propriile alegerei, sa se gandeasca, sa depaseasc traumele/momentul mai apoi sa te caute pentru a merge mai departe.

Ea poate s-a atasat de tine ca de un prieten, pentru ca ai fost aproape in aceasta perioada, daca insisti, fie o faci sa ia o decizie pe care nu si-o poate asuma la momentul respectiv, fie te mentine pana ii trec "ranile" si mai apoi isi vede de viata ei si tu ramai exclus ca un pansament uzat.

Desigur, aceasta este doar opinia mea.

| SkyPilot a răspuns:

Este o situatie dificila. Trebuie sa ii dai timp sa se vindece. Nu stiu daca e bine sa iesi cu ea, poate sfarsi prin a te considera doar un prieten. Eu as iesi cu ea, i-as oferi de fiecare data flori, i-as spune in feluri diferite cat de mult o plac, as incerca sa o distrez si sa o fac sa rada. Poate sa o si inviti in excursii, sau sa va gasiti alte preocupari comune.
Dar daca mi-ar spune vreodata ca ma vede doar ca pe un prieten, in acel moment m-as retrage complet.

| bogdan324 a răspuns:

Problema e ca ea inca are amintiri neplacute si de asta este asa confuza, pur si simplu nu se poate concentra din cauza gandurilor negative.
Cu timpul o sa-i treaca, ea momentan cauta o rezolvare in capul ei in asa fel sa nu se mai gandeasca la nimic legat de tipul ala si de asta mai cauta si momente de singuratate.

| elaventurero a răspuns:

Dă-i timp fetii man. Dragoste cu sila nu se poate never. Las-o să aleagă.