| MariJuanAaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bunăăăă. Am o problemă mai mică(sau foarte mare). Imi place de o fată din clasa mea. Nu știu ce să fac. Imi place foarte mult de ea. Când mă uit la ea in ore imi incepe să zâmbească sau să râdă iar după 2 secunde imi evită privirea. Nu știu ce să fac, am invitat-o acum câteva zile să ieșim, și eram foooarte fericit că iese cu mine. Până la urmă nu mi-a mai răspuns la mesaje pe fb decât pe seară și mi-a spus că a avut nuj ce problemă. Adevarul e ca chiar ţin la ea și nu știu ce să fac ca să o bag in seamă. Mi-a dat și numărul ei de telefon. In ultima vreme ca să spun așa am depresie cred, mă trezesc cu ea in gând și tot cu ea mă culc. Am inceput să scriu versuri. Mi-am luat-o tare nașpa, eu care ascultam doar hip hop acum o dau pe melodii de siropoase. Parcă nu mai sunt eu. Am vrut să vorbesc cu ea pe hol dar, surpriză, fetele merg câte 5 la baie(NU O SĂ INŢELEG IN VIAŢA MEA DIN CE MOTIV). Când prind curaj tot timpul sunt fete in jurul ei, iar când e mai singurică imi piere tot curajul. Aș vrea foarte mult să știu care e motivul pentru care nu a putut ieși. Cred că e să zic așa first love, niciodată nu mi-a plăcut de o fată atâta de mult. Nu vă temeţi nu am aspiraţii mari, am ales pe cine trebuie, nu pe nu știu care prinţesă ingâmfată și cu aere. Faza e că nu cred că a mai avut vre-un prieten până acum fiindcă am verificat ask-ul si fb, trb să fiu foarte sigur. La urma urmei dacă avea nu imi mai dădea numărul ei de telefon. O plac până la disperare. Ce facthinking Ajutoooor sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad

Răspuns Câştigător
| Scheu a răspuns:

Uite, din experientele mele in dragoste, tot ce pot sa iti spun este ce sa NU FACI! In primul rand, ai spus ca fata este cu tine in clasa. Bun, acest lucru s-ar putea sa fie putin dificil pentru ca in momentul in care voi, involuntar creati o legatura, lucrurile nu vor mai sta asa absolut deloc. Tu trebuie sa fi constient ca o data acaparata, iti va fi foarte greu sa renunti la ea si nu vei putea sa termini relatia pur si simplu. Ei bine m-am abatut de la subiect putin. Tot ce trebuie sa faci este sa o suni, nu cand te simti pregatit pentru ca mereu esti pregatit pentru persoana pe care o placi si sa ii explici cum sta treaba, poti sa-i spui ca ai remarcato ca fiind o fata/fiinta/fire extraordinara diferita de restul si daca ar avea buna dispozitie sa te insoteasca la un suc, o cafea, orice iti trece prin cap. Dar baga bine la cap, tot ce trebuie sa faci este sa fi sigur pe tine si sa fi cat mai convingator, nu badaran, nu marlan. sa nu faci greseala de a insista de 15.000 de ori pentru ca atunci fata isi va forma o parere stupida despre tine. Spune-i ca doresti sa o scoti la un suc, nu intalnire. ci doar suc. sa va cunoasteti mai bine, sa schimbati o vorba care nu poate fi schimbata la scoala, in pauza sau in "ora de muzica". Daca fata accepta sa o scoti la o intalnire si daca tu crezi si esti foarte sigur pe tine ca o placi, i-ai un trandafir. Nu rosu, ALB! da-i acel trandafir la sfarsitul intalnirii nu la inceput, nu se va astepta la asta. Surprinde-o prin gesturi mici si cu bun gust. Incearca sa fi cat mai natural si nu te ascunde dupa fel si fel de masti deoarece o vei peirde. stii bine ca atunci cand te ascunzi dupa fel si fel de masti, ele crapa si in momentul in care iti iese fata la iveala poate sa fie frumoasa sau urata! asa ca fi tu insuti astfel vei vedea daca fata este pentru tine te place asa cum esti si o meriti/te merita!

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Profita de grupul ei de prietene. Du-te la ea cand este cu ele si trage-o de mana zambind si spunand "Buna fetelor, ce bine aratati azi (zambeste). V-o rapesc putin pe X". Apoi trage-o mai incolo, fara sa-i dai drumul la mana si spune-i "Stiu ca ma placi oricat ai incerca sa ascunzi lucrul asta, asa ca hai sa bem un suc impreuna dupa ore, ca sa-ti spun cat de mult te plac si eu." Uita-te numai in ochii ei cand spui asta si nu-i da drumul la mana sub nici o forma. Daca prin absurd iti raspunde ca nu te place sau doar nu, atunci spune-i "Pacat, tu pierzi" si da-i drumul usor la mana, apoi pleaca.

Nu iti voi da toate detaliile, insa incearca sa procedezi exact asa, si apoi revino ( nu sarii peste partea cu prietenele/colegele din jurul ei )

| OMFGConrad a răspuns:

Mai cere-i o întâlnire, evident. Iar la a doua întâlnire înainte de plecare, cam cu 30 de minute, o săruţi şi îi împărtăşeşti sentimentele pe care le ai pentru ea. Va rămâne blocată, dar va reacţiona bine, asta dacă şi ea te place. Cel puţin aşa a fost la mine.

| 3jumate a răspuns:

Stai calm man, tot in friendzone ajungi

| MariJuanAaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Treaba e ca am luat-o azi pe hol si nici nu a vrut sa auda. A intrat imediat in clasa. Cum o pot convinge sa vb cu mine? Nu inteleg, prima data am intrebat-o de 2 ori daca sigur vrea si a zis ca vrea. Nici nu vrea sa ma asculte sad

| MariJuanAaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Mi-e cam imposibil să fac ce ai zis tu. Adică vorbim destul de mult prin mesaje dar f2f nu vrea oricât aș vrea să stea cu mine. Doar in ore ne mai aruncăm priviri. Duoă faza de pe hol s-a uitat la mine de la distanţă și mi-a zâmbit intr-un fel de regret. Nu mă voi duce să o,, răpesc". Ii voi da un ultim mesaj in care o voi obliga cumva să spună :,, Nu, nu vreau să ies cu tine". Dacă va vrea și mai bine. Nu mă mai zbat, m-am săturat, prea multe vise. In timpul zilei imi pare că o uit când vin de la școala, insă seara nu pot rezista să nu ii dau mesaj și vorbim cam de pe la 11 la 1 sau de la 12 la 2. Nu o inţeleg. Nu vrea să imi spună odată NU. Măcar să nu mă mai chinui de pomană.

| Vallentina22 a răspuns:

Probabil e nesigura pe ea si nu stie daca te place sau nu.Ar trebui sa o iei usor, adica sa nu-i dai de inteles ca o placi la modul ala disperat, ci sa incerci sa te apropi de ea, sa o cunosti mai bine si sa deveniti prieteni. Poate daca te comporti frumos cu ea si ii arati ca tii cu adevarat la ea iti va impartasi aceleasi sentimente si o sa fie ceva frumos intre voi, dar trebuie sa ai rabdare.