| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile dintre doua persoane de confesiuni religioase diferite? Cum ar putea-o prezenta un individ pe prietena sa (de alta religie) parintilor? Ce reactie credeti ca ar avea acestia?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Religia dintotdeauna a dezbinat si a invrajbit credinciosii habotnici indobitociti religios fiindca in numele confesiunii lor, nu nu sunt capabili de a face compromisuri. Inainte de toate intreaba-ti prietena daca ar consimti sa renunte complet la religie.

| Holiday a răspuns:

Individul respectiv, de care zici, ar trebi sa-si cunoasca mult mai bine parintii si sa stie cam ce reactie ar putea avea, decat noi.
Teoretic, daca sunt foarte indobitociti religios, vor avea o reactie urata. Mai departe depinde de "individ". Daca are "oua" si isi iubeste prietena le tine piept si le spune ca doar i-a informat de relatia lui cu respectiva fata, nu a venit sa le ceara voie, daca nu... ajunge inca un frustrat de tampeniile religioase in care se scalda parintii lui.

| Oana92 a răspuns:

Reactia lor depinde de cat de indoctinati sunt si de cat de mare e diferenta intre cele doua confesiuni.

Ideal ar fi ca parintii sa stie ca fata e de alta religie inainte sa o primeasca in casa. Sa nu aiba un soc, nu de alta.