| Beatricemaria12 a întrebat:

Daca am avut contact sexual cu partenerul meu si a ejaculat in mine dupa cat timp pot face testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul optim de efectuare a TESTUL DE SARCINA al carui rezultat sa fie VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% incepe dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului act sexual neprotejat intretinut. Este stabilit stiintific ca NUMAI daca exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz sarcina respectiva va produce hormonul hCG, incepand din momentul implantarii sale prin procesul de nidatie in tesutul endometrului si numai din acel moment si doar in acel caz in urma acumularii zilnice a hormonului de sarcina hCG, dupa trecerea a 21 de zile, se atinge in proportie de peste 98-99% din cazuri concentratia minim detectabila (CMD) de hormon hCG in urina. Daca testul de sarcina este efectuat mai inainte, ca in urina sa fie atinsa acea concentratie minim detectabil (CMD) de hormon hCG, in acel caz rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV (fals) chiar si atunci cand exista o sarcina instalata, dar sarcina existenta nu a dispus de timpul necesar ca sa produca cantitate minim necesara de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a se produce reactia de pozitivare a substantei din tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi garantat valid, valabil si corect in proportie de 98-99%, poate fi efectuat incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, iar in cazul in care acesta nu poate fi stabilit, sau fata de ultimul contact sexual neprotejat.
De asemenea rezultatul corect, exact si in proportie de peste 98-99% precis se obtine prin testul de sarcina efectuat intr-un laborator de analize medicale pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG. Testul se poate face in cazul in care au trecut minim 12-14 zile de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul in proportie de 98-99% valabil si corect daca se efectueaza cel mai devreme cu maxim 2-3 zile inainte de data calculata la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia. Testul de sarcina beta-hCG este testul acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Toate acele asigurari ca testerul este super-mega-hiper-ultra sensibil si din acest motiv poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile dupa actul sexual, reprezinta simple minciuni sfruntate si ordinare ale producatorilor de testere, oferite unor agarici ageamii, considerati pur si simplu niste... PROSTI. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina, se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| mihai69 a răspuns:

21 zile, dacă nu apare între timp menstruația.