| stefania_1130 a întrebat:

Daca ti-ai prinde copilul citind o revista sado-maso, l-ai bate?

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E banc ce spui tu. Nu l-as bate fiindca nu cred in violenta, indiferent de situatie. Cat despre reviste, e liber sa descopere ce ii place. Poate facem schimb de catusetongue

| elena a răspuns:

Dar de unde a luat-o? A gasit-o in casa, a cumparat-o de la chioscul de ziare/ ceea ce nu cred/ sau i-a dat-o un "prieten"?
De ce sa-l bati, il intrebi de unde o are si ii explici ca pentru varsta lui? nu trebuie sa citeasca asa ceva daca vezi ca dai in balbaiala si nu poti sa-i explici care este rolul acelei reviste in viata noastra de zi cu zi, adica nu putem trai fara ea. Gaseste el si pe net ce-l intereseaza...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Copiii sunt foarte curiosi. big grin nu l-as bate...pentru ca, cu bataia nu rezolvi nimicwinking i-as explica, ca nu e frumos sa citeasca aceste reviste

| Farcas a răspuns:

Nu, normal ca nu.As sta de vorba cu el.In fond, fiecare e liber sa descopere ce`i place si, sincer nu vad nimic rau in faptul ca doar citea o revista.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu big grin I-as explica ca nu are voie sa citeasca astfel de reviste.Bataia nu rezolva nimic happyE copil si nu stie el prea multehee hee

| Psihoyounger a răspuns:

Nu.
Bafta!

by Psihoyounger

daniela
| daniela a răspuns:

Daca dupa ce i-as explica de ce nu e bine ar mai vrea sa o vada cred ca as lua masuri drastice

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cum sa-l bat? Nu se poate asa ceva, ei sunt curiosi, trebuie sa ai multa rabdare si tact, tot timpul e necesar sa fii pregatit pentru a raspunde la orsice întrbare.

| Encore a răspuns:

Cum sa bati ma copilu...
I-as explica cum sta treaba si ca nu are voie si asta e...

| Crisu_8081 a răspuns:

Dupa ce ca citeste o revista sado-maso...sa-l mai ard si cu bataia? Ii explic ca nu e bine, ca revista aia este "caaah!" si ii distrag atentia de la asa ceva...pana nu ajunge ruda cu Emonescu.Deci n-ai nimerit-o aici...cu bataia nu rupi tigaia...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Copiii sunt foarte curiosi. As incerca sa-i explic, la nivelul varstei lui, cam ce inseamna sado-maso. Iar interdictiile, de obicei, au efect exact invers.
Bataia mi se pare de-a dreptul...sado-maso.

| CrucifiedCountess a răspuns:

L-as intreba de unde a luat-o..si i-as zice ca mai bine se uita pe net decat sa dea banii pe reviste laughing

| unomprintreoameni a răspuns:

Chiar daca se spune ca bataia este rupta din rai, nu sunt de acord cu aceasta practica.
Cu blandetea si diplomatia treci muntii, mai ales in ceea ce-i priveste pe copii.
Eu zic... ca e normala pana la urma orice curiozitate. Asa ca, daca e la stadiul de curiozitate, nici macar nu e condamnabil. Insa, daca as observa ca devine ceva cu caracter de obisnuinta, as purta o discutie cu el ca de la prieten la prieten, pentru inceput... Si as vedea rezultatele.
Daca nu se poate asa, cu duhul blandetii, as lua masura de a duce copilul la un psiholog, sa vedem daca se intampla ceva cu el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e aproape banc! Si daca l-ai bate crezi ca i-ar place? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost intentionat sau nu ti-ai dat seama de ce va iesi? rolling on the floor

| justm3 a răspuns:

De ce sa-l bat? oricum unui copil cu cat ii interzici mai multe cu atat e mai curios si pana la urma tot c vrea face...si nu sunt de acord cu violenta...mai ales intr-o situatie atat de minora...