| LexuKrys a întrebat:

Funda! Salut TPU! Am o problema. Prietena mea nu mai este ce a fost. cand am cunoscut-o era o fire mai retrasa, ii placea sa stam noi doi impreuna. Iar acum, de cand i-au facut parintii cadou un laptop, parca a innebunit, vrea sa fie populara pe fb, sta non-stop pe ask, etc. A inceput sa ii placa sa se afirme chiar daca nu prea are cu ce. a cam devenit opusul meu si adica : Eu sunt genul de baiat, daca pot zice. putin mai retras, nu zic ca nu imi place sa ma distrez. dar nu sunt genul sa stau toata ziua in terasa la suc sa ma vada lumea (asa cum ar vrea ea ) mai repede prefer cu banii care ii dau la suc sa ii cumpar ei o bluzita, tenesi sau ce vrea ea si apoi sa luam o sticla de suc si sa o bem daca tot vrea suc. Eu consider ca e mult mai bine asa cum zic eu decat ce ar vrea ea avand in vedere ca mama ei ii cumpara mult mai multe fratelui ei si pe ea o lasa pe locul doi (gen : Daca mai ramane cv pe fundul sacului bine. daca nu. mai vedem, o sa mai fie alt sac si alta data ) Prefer sa imi petrec timpul cu ea la un film sau afara prin parc. Ori cu prietenii sa stam sa radem pana dimineata. Pe cand ea nu mai e asa sad Voi ce parere aveti? Cum credeti ca e mai bine? Sa nu mai zic ca ma tot enerveaza ca ma face mos (ca eu nu stiu sa ma distrez [ ca nu stau sa ma duc la o cafea pe centru sau la suc. nu intelege ca eu nu sunt genul asta sad ]), imi strica buna dispozitie cu diverse probleme minore pe care ea mereu le pune la suflet (ex:ca bate vantul si nu ii sta bine parul... etc ) Eu i-am spus ca o iubesc asa cum este dar parca ei nu ii comvine sad Voi ce parere aveti? In legatura cu situatia ei si comportamentul meu / al ei?

Răspuns Câştigător
| TeckTonik997 a răspuns:

Asa am patit si eu, aproximativ la fel, eu eram inconjurat de prieteni, a intrat ea in viata mea, m-a pus sa renunt la tot promitand multe lucruri, am ascultat si acum ne-am transformat, eu ramanand singur si ea cu prietene... eu zic sa aveti o discutie serioasa, oricum din experienta iti spun ca fetele la varsta asta se schimba cum bate vantul.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai invatat-o cu narav e naspa, acum nu mai are rost sa te framanti cu ea daca nu merge treaba drum bun.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, ea prefera mai mult ultima jucarie primita, decat compania ta. Ghinion. Oricum, curaj, tu ai un mod de gandire foarte sanatos.

| SkyPilot a răspuns:

Oamenii se schimba foarte mult atunci cand li se deschid noi orizionturi (fie ca li se deschide mintea, fie ca vad noi obiceiuri pe la altii, fie ca au parte de o schimbare de mediu sau de statut social). FB este un dezastru pentru stabilitatea unei relatii, poate intra acolo in vorba cu cineva care ii spune ce vrea despre sine si nu are niciun defect de character, iar spatiile goale ea le completeaza cu ceea ce ii place sa creada. Tu nu poti sa lupti cu asa ceva, tu ai toate problemele asociate cu viata reala si nu ai nici o sansa in fata fat-frumosului virtual.
M-am uitat la intrebarile pe care le-ai pus in trecut si presupun ca este vorba de aceeasi fata. Pe ea nu o schimbi, orice schimbare trebuie sa vina din interiorul ei. O discutie cu ea nu va rezolva nimic si probabil va degenera intr-o cearta care la fel de probabil va duce la destramarea relatiei. Sa te schimbi tu si sa fii un fel de urs care joaca asa cum i se canta, iarasi nu duce nicaieri - exact ca in postarea lui faranume9997. Ce as zice eu sa faci este sa te gandesti sa iti cauti pe altcineva. Pastreaza-ti prietena deocamdata - am vazut ca exista si "beneficii" - insa incepi sa te uiti dupa altceva care sa fie ce iti doresti tu. Si mai ales fii pregatit sa ramai singur in orice moment, fa ce stii tu ca e mai bine ca sa suferi cat mai putin.

| NameHarris a răspuns:

laughing Eu cred ca tu ai o problema nu eawinkingEsti cam retras de restul lumiwinking

| GeorgyGirl a răspuns:

Imi pare rau pentru tine te inteleg foarte bine, uite povestea mea seamana cu a ta si eu am avut o relatie de aproape 3 ani cu un baiat ne-am iubit mult si el era exact ca tine si eu eram asa la inceput dar apoi m-am smecherit si ma obisnuisem doar cu iesirile in oras si nu imi mai placea sa stau doar cu el asa imi placea si mie doar sa ma distrez sa fie multa lume si asa au inceput certurile pana ne-am despartit si acum imi pare rau si mi-asi dori sa mai fie ca inainte doar noi doi, eu m-am schimbat si nu mai sunt asa si regret pentru ce am fost inainte dar acum e prea tarziu.asa ca daca continua asa nu are de cat sa te piarda pana isi va da seama ce fraiera s fost ca te-a pierdut pentru ce? e mare pacat din cate am inteles cata grija ai de ea, imi pare rau pentru voi, pote nu mai vrea sa stea cu tine ar trebui sa se gandeasca bine inainte sa faca o greseala si sa o regrete, ai grija de relatia ta!

| raul1991 a răspuns:

Sa fi retras nu e o problema. Si nu te considera asa, considera-te putin aparte, diferit de restul, considera-te... tu. Iar in privinta ei...ar trebui sa incercati ceva iesiri putin mai energice adica in loc sa ii cumperi ei o bluzita, mai bine strange bani si mergeti, la o cabana undeva in pustietate sa zic, o saptamana, unde sa nu aiba acces la net, la toate luxurile necesare gen telefon (sa nu aiba semnal o perioada) sau ceva in genul acesta, sa-i arati ca se poate trai si fara sucuri in centru, si alte cocalarisme de genul.