| alexanderthegreat a întrebat:

O problema cu adevarat!
Am o iubita ( ma rog... aveam ) de 1 an si jumatate! Ne-am iubit la nebunie si inca ne iubim insa au intervenit anumite aspecte in viata noastra ce au dus la o despartire ( sper de scurta durata)!
In viata noastra au fost mici certuri din nimicuri! Ea este o fire mai posesiva iar eu sunt o fire mai agitata uneori! Mie nu imi place cand este posesiva iar ei nu ii place cand sunt agitat! De aici au pornit deseori certuri! La un moment dat cand am vazut ca sunt destul de dese am zis mearg a la ea acasa ( noi am locuit impreuna pe toata durata relatiei ) poate reusim sa salvam relatia asa...nici decum sa ne despartim! DUpa putin timp am avut o discutie si am hotarat sa ne despartim pentru ca ne certam des! In seara aceea dupa ce si-a facut bagajele am realizat ca ea este pentru mine tot universul! I-am spus in masina ca eu nu sunt de acord sa ne despartim si ca pur si simplu a fost o vorba la suparare, tristete si nervi si sunt de acord sa las orice de la mine si sa accept si lucrurile astea mici! Am cazut de comun acord sa nu ne despartim iar de atunci totul a mers perfect! Pana pe 6 decembrie cand am inteles ca ea nu a putut trece peste discutia de atunci si nu a putut sa lase la o parte totul si sa construim incet!
Mi-a spus ca ne despartim! MI-a mai spus, de altfel, ca ma iubeste insa necertam des! SI eu ii spuneam ca nu ne mai certasem de o luna si ceva si ca totul este perfect! Atunci mi-a spus ca in viitor tot o sa ne mai certam ( eu nu pot garanta drobul de sare )!
Si-a facut bagajele, ne-am bagat in pat, ne-am imbratisat, a plans bucata buna din noapte ( ma iubea la nebunie ) am luat-o in brate si am dormit ultima seara impreuna! A 2 a zi am luat bagajele si am plecat spre ea! Ne tineam de mana, ne-am sarutat iar la plecare ne-am imbratisat si mi-a spus ca o sa se roage sa ne fie bine!
De atunci nu mai raspunde la telefon ( am vb dar f rar 90% nu raspunde )si imi spune ca nu vrea sa raspunda pentru ca sufera cand ma aude! Insista mult cu casatoria iar eu nu prea ma dadeam in vant in discutie ( eu am mai avut o casatorie inainte ) dar i-am spus ca imi doresc lucrul asta in viitor! Acum i-am trimis si mailuri in care o cer de sotie insa mereu imi spune sa incetez! Logica imi spune sa o las sa se linisteasca si ca poate a rabufnit si trece prin o perioada mai grea si vrea pur si simplu sa se detaseze putin, dar eu am sunat de cateva ori pe zi, mailuri, etc! Nu stiu ce este in capul e! Din iubirea nebuna care mi-o purta sa se transforme asa peste noapte?
Nu cred! nu vreau sa cred de fapt!
Si ultimul lucru : in ziua in care a plecat m-am uitat la ea in mail si am vazut o felicitare de la un fost prieten! Nimic care sa imi dea de inteles( doar un smile si o felicitare ) ca ma inseala mai ales ca mereu am fost impreuna 24/24!
Am intrebat-o zilele trecute cand abia a raspuns la telefon daca are ceva cu baiatul asta si mi-a zis ca " nu stie "!
Nu e genul frunza verde! O spune doar sa ma omoare pe mine?! Cand eram acasa amandoi aveam momente in care si eu o ignoram ( adica intram in calculator si nu mai ieseam ) si regret acum toate momentele acelea mai ales ca ceva timp am inteles de fapt ce e in sufletul ei! Vrea sa sufar si eu asa cum a suferit ea?
NU inteleg nimic! Toti prietenii nostri care i-am cunoscut prin ea nu mai raspund la telefoane! Consider ca sunt niste ipocriti! Nu am mai sunat de 1 saptamana si putin la ea si vreau sa stau si mai mult fara sa ii dau macar un semn! Sa simta si ea dorul meu! Cred ca a cautat despartirea pur si simplu sa se impace cu ala! Imi spunea ca respectivul o lasa mereu sa faca ce vroia si nu ii reprosa nimic! Insa eu cred ca in momentul in care locuiesti cu cineva si vrei un viitor lasi de la tine si partenerul la fel! Ma rog! I-am spus la despartire ca face o alegere gresita! Ma da pe mine care o iubesc la nebunie pentru un om cu care ea a mai avut relatie si care s-a terminat! Ma, nu stiu ce sa zic : ciorba incalzita nu tine! Si daca s-a terminat atunci sunt 100% sigur ca si acum se va termina! Ea nu da nici un semn de viata acum pentru ca este la inceput cu el posibil si stiti cum e la inceput! E roz! Dar o sa isi dea seama! I-am spus ca o sa vina ziua in care o sa incerce sa schimbe totul pentru inca o sansa sa se intoarca in trecut sa isi schimbe decizia! Voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mey, eu nu cred ca ea sta cu ala, vrea doar sa te faca gelos in viziunea mea, pentru ca tu nu i-ai aratat pana acum ca o vrei langa tine.
De iubit te iubeste clar si, da, e posibil sa se intalneasca cu ala, dar numai ca sa uite de tine!
Din moment ce isi doreste, kisi dorea sa va casatoriti iar tu ai refuzat ideea, ai ignorat-o, pentru ea insemna ca nu vrei sa o ai alaturi, ai respins-o pe ea in principiu; ca si cand n-ar fi buna pentru tine!

Nu stiu ce certuri aveati voi, dar daca ea sufera langa tine, e mai bine ca s-a terminat!

| Crisu a răspuns:

Imi pare foarte rau! Nu stiu ce sa spun, poate ca ea nu e cu el, de unde ai tu aceasta garantie? Sincer din moment ce ti la o persoana si vrei sa te casatoresti cu ea, e clar ca nu faci ceea ce a facut ea. Poate ca ar trebui sa o lasi o perioada, sa vada cum e fara tine. Tu ai facut ceea ce trebuia cautand-o, iar daca ea nu a vrut inseamna ca vrea sa fie lasata singura o perioada.Las-o sa se calmeze si sa i se clarifice sentimentele, si dupa aceea puteti discuta.
Sarbatori fericite, si mult noroc!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Bună. Înainte de toate, trebuie să ştii câteva lucruri esenţiale despre noi, fetele/Nu toate, dar majoritatea fetelor ne simţim constrânse de diverse situaţii/Pur şi simplu ne depăşesc/Simţim că nu facem faţă anumitor situaţii/Şi astfel ne desprindem de tot ceea ce iubim/Tot ce avem mai scump pe lume/Considerând că astfel se vor facilita toate situaţiile/Astfel ne găsim rezolvarea tuturor problemelor/Să îmi fie cu iertare/Dar consider căşi tu ai avut o parte din vină în toată această poveste/Dacă nu te judec greşit/Acum, tu eşti singurul care mai poate salva povestea voastră de dragoste/Şi ar fi bine să faci rapid ceva, pentru ca ea să se răzgândească, dacă o iubeşti/Oferă-i protecţie/Încredere/Siguranţă pentru ziua de astăzi şi cea de mâine/Şi dragoste mai presus de toate/Nu lăsa timpul să se scurgă, fără să poţi schimba ceva/Profită din plin de fiecare secundă pe care o deţii/O astfel de dragoste nemărginită nu găseşti în fiecare zi/Se vede cât de mult o iubeşti...

| wildthing a răspuns:

Mah frate, ceva nu se leaga in povestea ta. Spui ca seara si-a facut bagajele, apoi v-ati bagat in pat impreuna, ti-a plans in brate o jumatate de noapte. A doua zi v-ati tinut de mana si v-ati sarutat inainte sa va despartiti. E ciudat, nu asa se comporta o femeie care vrea sa te paraseasca, nu asa se desfasoara lucrurile. Ma gandesc sa nu fi fost intr-atat de abila incat sa joace teatru, in ideea ca tu sa nu-ti dai seama de adevaratul motiv pentru care te paraseste. Si eu cred ca e foarte posibil sa se fi impacat cu ala, pentru ca altfel nu te-ar fi parasit, mai ales ca sustinea ca te iubeste atat de mult. Numai tu poti sa-ti dai seama, pentru ca esti singurul care are toate amanuntele.
Si apoi, nu are rost sa te mai stresezi atat... faptul e consumat. E bine sa astepti sa vezi ce se intampla. Pe de alta parte, daca afli ca te-a parasit ca sa se duca la ala si dupa un timp ar vrea sa se intoarca la tine, ai mai primi-o? ai putea sa o ierti?

| SperanteSpulberate a răspuns:

Poi e cam zapacita fata asta, nici macar ea nu stie ce vrea, e posibil sa fii imapacat cu ala, cine stie ce i-a zis ala, poate ca inca nu l-a uitat, poate ca cauta in tine ce era in fostul lui, nu poti sti ce e in capul ei, e foarte complicat, ar trebui sa o uiti, stiu ca e foarte greu dar totusi trebuie, pentru ca i-a te-a lasat, fii tare nu te milogi in fata ei! De ce faci asta? Pentru ca i-a asa vrea. Te conduce de nas cand vrea i-a, pentru ca stie ca cineva il asteapta orice ar fi? Adica dupa o luna zice ca nu a uitat, si ca nu a trecut peste, si pana atunci mergea totul bine.Cine mai crede dumele astea? Tu?! Loveste-o cu propria arma! Nu te gandi la ea, iesi cu prieteni, distreaza-te, arate-i ca poti si fara ea, chiar daca doare, ca indiferenta doare cel mai tare! Si o sa vezi ca o sa te caute daca chiar te iubeste cu adevarat, daca nu uite-o! Pentru ca n-are rost, sa zicem ca v-a impacati si iar face figuri asemanatoare, iar-si tu suferi, iar-si tu ramai singur lasat ca pe un catel amarat! Tu iti faci rau singur, pentru ca daca te milogesti si v-a impacati si iar-si v-a desparti-ti, o sa suferi si mai mult! Uite-o si punct!
Bafta si Craciun Fericit!

| OzVrajitorul a răspuns:

O mai lasi o perioada de timp daca nu da nici un semn de viata(nici macar un mesaj), nu mai are rost sa te gandesti la ea, iar daca te cauta atunci incearca sa te dai peste cap pentru a o aduce innapoi.

| BrD a răspuns:

V'ati gandit sa va duceti la un psiholog impreuna? O sedinta de cuplu ar putea ajuta mult relatia voastra. Lasa'mi un mesaj daca ai nevoie de un psiholog (cunosc pe cineva care te'ar putea ajuta, gratis).

| alexanderthegreat explică:

Multumesc pentru raspunsuri! si eu am gresit sunt sigur! ideea este ca ne-am despartit intr-adevar f atipic ( cu saruturi etc )! eu am renuntat sa o mai sun de 1 saptamana si ceva! nu vreau sa mai intru in contact cu ea! cel putin tind sa cred ca doar dandu-i spatiu o sa isi poate lamuri ce are in suflet! acum sa zicem ca nu are mare lucru de gandit pentru ca ( daca s-a cuplat cu ala ) la inceput e roz! o sa isi dea seama cand vor aparea certuri etc! pana la urma nici nu am certitudinea ca e cu ala! e foarte ciudata faza! mai ales ca nu mi-a raspuns ca sa clarificam situatia! in fine! e o lasa! asa cred! inainte de toate sunt sigur de un lucru : relatia ei cu ala daca nu a mers pana acum, cum poate sa mearga de acum inainte?! e clar ca se va termina ( faza cu ciorba incalzita ) pentru ca daca era sa mearga, mergea de la inceput! ma gandesc zilnic la ea! imi este mult mai bine, insa ma gandesc f des la ea! cat as vrea sa ma caute! pfu! dar nici eu nu o mai caut! ii dau exact distanta care o vrea! poate sa faca ce vrea! roata se intoarce! i-am spus ca va veni ziua in care va vrea sa dea toate zilele inapoi sa schimbe decizia! cred ca se imbata cu apa rece! o sa ii treaca "iubirea ei " cu ala sunt sigur! pana atunci oricat de greu ar fi, nu o sa dau nici un semn! uneori e mai bine sa ne distantam ca sa ne apropiem! greu

| alexanderthegreat explică:

In momentul cand s-a pus in discutie casatoria a fost cam asa ceva: m-a pus sa ii garantez ca viitorul o sa fie frumos si o sa fim o viata impreuna! eu i-am raspuns asa: am spus ca nu am de unde sa stiu ce o sa fie maine insa ii promit ca atata timp cat traiesc am sa ma zbat sa fie bine pentru noi! voi nu va dati seama ca ne-am despartit pentru ca in viitor o sa ne certam? ( asta mi-a spus )! eu nu mai merg cu masina de teama sa nu fac accident intr-una din zile! mi se pare ca e vorba de lasitate! mah cand iubesti inchizi ochii si treci prin foc cu persoana iubita! eu asa gandesc! iar sentimentele trebuie sa se simta! si i-am si eu de atatea ori ca o sa ne casatorim si etc! faza este ca acum pe final cica noi am trecut pe langa fostul pe strada sau nu stiu pe unde si ea l-a cautat! sa ii zica ce mai face! consider ca este superficiala si nu vede ce are langa ea! asa cum i-am spus si ei! da ce are langa ea pentru o ciorba incalzita! 100% din cunostinte mi-au spus ca o sa isi dea seama de greseli si o sa dea din colt in colt! faza este ca imi pare rau de sentimentele astea! adica iubesti si trebuie sa le arunci! de ce nu ne dam seama pfu atunci cand putem face ceva! ideea este ca atunci cand o sa se intoarca nu garantez ca o sa mai am aceleasi sentimente v-a dat seama! BRD da un mesaj pm sa vorbim! multumesc tuturor! apropo de ziua mea am primit cadoul asta laughing ironie