| PaulLogosu a întrebat:

Salut, TPU!
Ma numesc Paul si am 18 ani, va scriu in legatura cu o probleme la care in mintea mea nu sunt rezolvari.
La varsta mea, nu am sarutat niciodata o fata, de sex nu mai zic, nu am avut o iubita niciodata. Imi doresc sa am si eu o prietena, nu mai suport, nu am simtit niciodata sentimentul de iubire din partea unei fete. Nu pot sa zic ca sunt cel mai urat/cel mai frumos, fetele se mai dadeau pe langa mine, dar eu nu controlez situatia si iese un mare **** si dupa ma simt si prost pentru ca ea incearca sa ma "agate", mie imi place de ea, dar nu stiu sa gestionez situatia si nu reiese asta si dupa nu ma mai baga nici naiba in seama.
Ceva sfaturi?
Cum pot invata sa agat o fata, online/fizic, nu imi gasesc curajul si vorbele.
Sa nu se inteleaga prost, in alte circumstante sunt foarte amuzant(toti rad la glumele mele si se simt ok cu mine fete/baieti), dar cand e vorba de o cunoastere cu o fata sunt praf.
Vreau si eu sa ma dezvirginez macar, iubita serioasa o sa am timp sper.
Mersi mult, nu ma luati la misto, dau FUNDA!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani esti inca adolescent si nu vad de ce ai fi disperat sa saruti o fata sau sa ai sex, cand viata sexuala pentru tine abia urmeaza sa inceapa.

Apoi nici dezvirginarea nu doare si nu este obligatorie, de aceea nu trebuie sa o faci oricum si cu oricine fiindca poti avea deceptia veitii si poti ramane cu traume pe viata.

Randare, ca nu au intrat zilele in sac!
Sa te maturizezi un pic, sa mai lasi bufoneria cu glumele si rasul, ca de aia nu te ia nimeni in seama si nu te vrea nimeni de iubit, fiindca arati lumii ca nu-ti pasa, ca nu dai doi bani pe serioziatte, ca nu esti pregatit sa ai relatii fiindca tratezi totul sub ofrma de gluma.

Cand mai cresti si te vei maturiza, vei intelege ca fiecare lucru are masura lui si daca vre o relatie serioasa cu o fata si apoi sa ajungeti al sex, iti dau un singur sfat: lasa bufoneria, lasa smecheria si rasul, ca esti perceput ca un "Nimnei" si neserios.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă cu femeile nu-ti iese, încearcă cu bărbații, poate o sa ai mai mult succes. Bafta

| Robert2526 a răspuns:

Rezolvare simpla, nu cauta relatie, stabileste in mintea ta ca nu cauti relatie ci doar prietenie sau sex si vorbeste cu fete. Daca nu ai presiune, poti sa te desfasori mai usor

| Selu800 a răspuns:

Paul, in general iubirea simțită din partea unei fete se naște intai si întâi în brațele mamei. Dacă relația voastră este ok atunci vei reuși în viața sentimentală in mod cert. Valabil si la fete. Acum daca nu e tocmai roz, poți consolida ideea de iubire mai întâi într-un cadru familial, preocupa du-te de binele celor apropiați chiar daca nu sunt de vârsta ta. Apoi treci la prietene sau colege cu care nu ai mai deloc emoții și începi conversații firești așa îți formezi o concepție mai sănătoasă despre iubire in general.

Te preocupi de binele altora înainte de binele tău apoi le echilibrezi. Dar, mare grijă, nu confunda cu a fi pe plac fetelor, ca asa ele te vor strica. Fii tu, fi unic si nu te îngrijora de virginitate. Îți va creste valoarea in timp. Nu gandi in luni sau ani ci in zeci de ani. Societatea tinde sa modeleze in tipare deja existente dar care sunt de cele mai multe ori eronate.

Folosește mintea si meditează oridecâte ori poți. Ajută si câteva secunde daca nu este loc de mai mult.