| Angelww a întrebat:

TEMA:anticonceptionalele!
Spuneti-mi va rog dupa cat timp de la luarea anticonceptionalelor poti sa nu ramai insarcinata? De exemplu eu am inceput sa iau prima data in viata mea anticonceptionale prescrise de ginecolog luna aceasta cand mi s-a inceput menstruatia, au trecut cam 10zile, 10 pastile luate in fiecare zi in aceeasi ora, acum am o situatie dificila, ieri am lucrat pana tarziu si am uitat pilulele acasa, deci de obicei eu le iau la 6 seara, dar ieri le-am luat pe la 23:50-55! Dupa am avut relatie cu prietenul meu, nu a terminat inauntru dar, s-a scurs putin de pe abdomen, am fost atenta sa sterg, spuneti-mi va rog pastila luata tarziu isi mai are efectul in cazul meu?

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Ești novice și neinformată. În afară de prezervativ, nici o metodă anticoncepțională nu este 100% sigură.
De asemenea, poate curge s*ermă pe abdomen, să ajungă în zona intimă, tot nu există riscul unei sarcini.
Trebuie să ejaculeze în vagin, să fie în dreptul colului uterin, ca jetul să fie aruncat direct în uter.
Deci, în afară de o atenție sporită, distracție plăcută!
Iar, referitor la pastile. Sunt pe bază hormonală, deci prudență la luarea acestora!