| Samo a întrebat:

Tema discutiei: dragoste interzisa...
2 indragostiti se iubesc dar intervine o problema. Aceea fiind parintii ei. Sunt foarte protectivi si nu vor ca ea sa aiba un prieten care e cu aproape 4 ani mai mare decat ea. Dar ea ar vrea sa continue dar tot odata ii pare rau ca-si minte parintii. Baiatul incearca sa caute solutii, de aceea a apelat la TPU. Cum ar putea sa le arate parintilor ei ca el chiar o iubeste pe fata si vrea sa aiba grija de ea si sa o iubeasca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah...de ce trebuie sa se bage parintii intotdeauna? I don't want to see
In fine, baiatul ar trebui sa vorbeasca cu parintii fetei (cel mai recomandat ar fi sa vorbeasca prima oara cu mama, apoi cu tata).
Ar trebui sa ii spuna mamei ca ii intelege grija fata de fiica ei si ca stie ca sunt multi baieti care doar "profita" si nu iubesc. Trebuie sa dovedeasca faptul ca el nu este asa, ci ca o iubeste indeajuns de mult ca sa nu o raneasca.Sa ii spuna mamei ca daca parintii ei s-ar fi impotrivit relatiei cu actualul sot, lucrurile nu ar fi fost cele care sunt acum.
Tatalui ar trebui sa ii aminteasca faptul ca si el a fost indragostit si ca, poate, a fost si el vreodata in aceeasi situatie. Baiatul trebuie sa arate ca este "demn" de fata lor (orice parinte isi considera copilul o comoarabig grin), astfel: sa nu ii ceara intalniri "nocturne", sa o aduca acasa la ora potrivita, sa nu fie vulgar, sa o respecte etc.
Trebuie sa arate ca este de incredere.
Fata trebuie sa inteleaga ca nu exista persoana care sa nu isi fi mintit parintii cand a fost vorba de iubirebig grin Sa fim seriosi, iubirile interzise, uneori, trebuie sa ramana ascunse daca cei 2 vor sa continue relatia.
Regretul ca si-a mintit parintii trece repede...dar despartirea de persoana iubita produce o rana care se vindeca foarte greu (ani sau chiar, niciodata).
Sa fim seriosi, iubirile "interzise" sunt mai pasionale, mai interesante...nu va exista monotonia si dragostea va creste tot mai mult.
Bafta!kiss

1 răspuns:
| Lyidia_Mirela_1981 a răspuns:

Stiu ce inseamna cand incerci sa faci placu parintilor care nu ti permite cu pers draga, e greu far cuvinte viata chinuita departe de persoana iubita trebuie respectati parinti mult dar pe tema asta trebuie sa ne permita cu persoana care inima noastra alege.