| alissya a întrebat:

Vreau sa va intreb si eu ceva legat de dragoste :d
Am iubit de aproape 1an jumate.Eu sunt plecata din tara acum de 2 luni. vorbesc cu el la tel zi de zi, a spus ca ma asteapta :-s, am discutat inainte si i-am spus clar ca daca nu ii convine sa imi spuna ca de plecat tot trebuia sa plec, si oricume vorba de 3 luni doar (plecata ma refer), inainte de craciun o sa ma intorc! si totul ok, vb cu el la tel si ajungem la chestii banale cateodata adica daca il intreb ceva si nu-i convine repede tipa la mine, daca ma cert cu el dintr-un motiv anume (de fiecare data motive ridicole)se enerveaza imi inchide telefonul apoi eu insist in continuare la telefon pana raspunde, si daca rasp ma jigneste imi vorbeste urat ba chiar imi spune ca s-a terminat tot.de cand am plecat de 2luni s-a intamplat asta de 5 ori cred, e rece cu mine, si inainte era cateodata.nu il mai intelegsad imi trimite mesaje ca ma iubeste ca sunt iubirea lui, apoi intr-un moment de furie ma jigneste si imi spune ca nu ma mai vrea.de multe ori am insistat eu sa ne impacam sa las mult de la mine cu toate ca el era vinovat.cum poate sa spuna ca te iubeste un om care te jigneste cand te certi cu el sau care spune cand ma cert cu el ca nu mai vrea sa fie cu mine si tot eu sunt aia care insista? ma iubeste sau ce face? nu stiu ce sa mai fac ce sa mai cred, tin la el, insa comporatarile lui si vorbele lui de prost gust ma fac sa ma gandesc mai bine.eu intotdeauna l-am respectat la randul meu, si i-am spus ca nu vreau nimic mai mult decat putin respect din partea luisad
mentionez ca niciodata nu ma jigneste doar cand ne certam de exemplu pentru majoritatea chestiilor aiurea mai clar daca pleaca undeva si nu stiu normal ca il intreb unde a fost ce a facut -asa cum el vrea sa stie ce fac eu si eu am dreptul- si daca ceva nu ii convine sau daca il intreb un lucru de 2 ori se enerveaza si incepem cearta:-s si asa se ajunge la jigniri si chiar la unele vorbe foarte urate care mi le adreseaza.nu stiu ce sa mai cred, ma iubeste de ce imi vorbeste asa, de ce de fiecare data cand ma cert cu el dintr-un anumit motiv vrea sa se desparta de mine apoi cand e totul bine nu mai pomeneste de asta(mai mentionez ca am 21 de ani nu sunt o pustoaica si pana acum stiu ce inseamna sa tin la cineva, si sa sufar). Ce se intampla de fapt, astept niste sfaturi de la voi sad (fundita )

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca si inainte se intampla sa te jigneasca inseamna ca asa e el si nu prea ai ce face din moment ce nu vrea sa se schimbe!

E clar ca distanta dintre voi amplifica certurile, fiecare are nevoie de celalalt si el in loc sa se planga ca esti plecata, reactioneaza ca un animal ranit - ataca!

De ce? Pentru ca, in opinia lui, tu eti de vina! Plecarea ta e de vina ca relatia nu mai merge asa bine.Gen: ''ea a plecat, e vina ei ca nu ne intelegem''.

Cand revii in tara, schimba-ti comportamentul, nu ii mai accepta jignirile si spune-i sa te respecte!

Stiu ca te doare mult cand auzi cuvantul despartire, dar daca el te face sa suferi in continuare e de preferat o ''moarte subita'' a relatiei decat o letargie care nu duce nicaieri!

5 răspunsuri:
| Ирина19 a răspuns:

Sincer, nu cred ca te mai merita, oricum... daca va mai certati nul cauta, lasa-l pe el sa te sune, el ii obisnuit ca u mereu faci primul pas si de aia se comporta asa cu tine, fii si u un pic mai indiferenta, nu stiu dar sa fii fost in locul tau dupa atitea jigniri i-as fi dat papucii, pentru ca nu e normal ce face, chiar daca astea apar doar la o simpla cearta, fii un pic mai distanta, vezi ce o sa faca el pentru a te impaca cu el, cit de mult va lupta, daca nu face nimic atunci lasal.Bafta

| cosmina05 a răspuns:

Parerea mea este ca probabil nu ati stat niciodata atat de mult timp departe unul de celalalt, se enerveaza repede pentru ca simte nevoia sa te aiba langa el.

| alinutza99 a răspuns:

Ii e prea dor de tine. si eu am o relatie la distanta (eu alta tara). e ff greu vorbim zilnic. dar cum nu suntem unul langa altul nu stim ce ne doare, nu putem ghici.

eu zic sa vb cu el si sa ii spui sa se calmeze si tie tie dor de el dar nu faci asa.mai e putin pana mergi acasa.nu stricati totul acum ca e pacat. 1 an jumate nu e ca o luna...

| Adinutza14 a răspuns:

Daca accepti sa te jigneasca, si nu vorbesti cu el, sai explici ce nu iti plACE...atunci,asa o sa traiesti tot timpul cu el, mai cunosc cazuri ca al tau... dar aceia au stat 4-5 ani impreuna si se tot jigneau si s-au despartit, daca si tu vrei sa stai mult si pana la urma sa va despartiti, nu e treaba mea, mai sunt baieti pe lume, nu e ultimul

| aurik a răspuns:

Nu stiu alege ce ti spune inima