| ellinaaa a întrebat:

imi puteti da exemple de triftongii? cine are cei mai multi fundita

7 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.
ursoaica ur-soai-ca
oai-triftong; deoarece a vocala; o şi i semivocale

| Mike66Danger a răspuns:

Creioane, lăcrămioară, doreau, beau, leoaica

| WhateverX a răspuns:

Aia, oai, eoa, eau, iai, iau, ioa. Atatia stiuhappy Funda?

| Cineva12 a răspuns:

Leoaica; creioane;

| wowemy a răspuns:

Creioane, aripioara,doreau,inimioara,lacrimioara,aveau,infloreasca,soare,foarte,fanteziei, creatoare, creator,

| DarkSour a răspuns:

Eau, iau,

| DarkSour a răspuns:

Daca mai imi vin pe moment iti mai dau cativa k? eau, iai iau, ioa, cate iti trebuie?

Întrebări recente