| Raina90 a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie de o părere. Vreau să îmi cumpăr Ipad Air deoarece am nevoie de un asemenea dispozitiv pentru școală, ca să îmi fac notițe, să mă organizez, etc. Dar am tot auzit că un laptop sau un Macbook ar fi mai util pentru școală. Eu nu știu ce să aleg, care este mai util și are și un preț favorabil pentru un elev de gimnaziu? Vă rog, am nevoie de răspunsuri din experiență, pe cât posibil. Dau fundă

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti cumperi un notes si un pix la librarie si mult mai bine (si de 100 ori mai ieftin! ) iti poti faci notite cu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca un laptop e de 1000 de ori mai util decat un Ipad si la jumatate de pret.

| johnnny123 a răspuns:

Laptopul este mult mai util și poți să găsești unul decent pentru nevoile tale la un pret mai mic decât un iPad.

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! Eu am avut 3 iPaduri pro, le-am achiziționat tot pentru școală și totuși când am trecut la MacBook am spus ca nu are rost sa îmi mai iau un iPad deloc! Cele 3 iPaduri nu m au ținut mult, cam 4-5 ani. Am observat ca pe un laptop/macbook poți face mult mai multe, e mult mai ușor sa te organizezi și mult mai comod. Totuși dacă ești încă în gimnaziu, îți recomand un laptop, nu neapărat un MacBook fiindcă de obicei acestea sunt destul de scumpe (poti găsi modele un pic mai vechi până în 5000 lei) Depinde mult și de cum ești tu mai comodă, eu la început eram convinsă ca un iPad e mai folositor decât un MacBook, dar într-un final m-a convins o prietenă să îmi iau un Mac ceea ce a fost o alegere bună. De acesta am avut nevoie la liceu și mi-a fost mai de folos decât un iPad. Repet, ești încă mică, și un laptop decent e super!

| Trinitatea12 a răspuns:

Laptop ar fi mai bun pentru ce ai nevoie. Este mai flexibil in functionalitate si nu o sa-ti dea la fel de multe dureri de cap ca si un iPad. Nu mentionez ca dupa cativa ani de folosire, iPad-ul o s- mearga foarte naspa chiar daca il iei pe ala nou. Cu un laptop, te tine mai mult si daca iei un brand potrivit si putin mai vechi este cu mult mai usor de reparat.

Daca nu prea ai bani de laptop, Thinkpad este un model de laptop bun, durabil, usor de reparat si destul de ieftin folosit. Singura problema este ca merge destul de lent cu Windows 10 desi tot merge cu acest sistem, dar daca este doar de scoala nu te impedieca mult. Recomand laptop-urile cu numarul 400 (t400, t450, t470, t490) la model, sunt ultimele din linia Thinkpad care sunt bine construite (sunt vechi dar bune in experienta mea). Mult noroc happy