| Raina90 a întrebat:

Bună TPU! Aș vrea să știu cum pot învăța pentru Evaluarea Națională de la finalul clasei a 8 - a (nu sunt acum pe clasa a 8 -a, sunt pe a 7- a dar vreau să mă pregătesc de pe acum)
Aș vrea câteva sfaturi în special la mate deoarece acolo nu mă simt prea pregătită... Cum aș putea învăța să rezolv probleme grele? Teoria o știu cât de cât dar nu prea înțeleg cum să aplic teoremele în exerciții... Credeți că matematica nu e pentru mine, chiar dacă îmi place și vreau să dau la științe?
Nu sunt codașă, îmi place matematica și am note bune, gen 8-9 dar nu o înțeleg în totalitate... La română e ok, îmi place gramatica și mă descurc la compuneri dar la mate... Am încercat metode de învățare dar nu prea au funcționat. Vă rog, vreau să mă ajutați urgent, dau FUNDA celui mai BUN răspuns!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Invatatul la limba romana se poate face dupa fiecare ora de limba romana, invatand lectie de lectie, imediat cum este predata, ca la sfarsit de an sa-ti fie usor doar sa reccapitulezi materia invatat de-a lungulr anului.
In ce priveste matematica, aceea se invata numai rezolvand zeci de exercitii si probleme, la fiecare ora predata, fiidca alte metode de invatare nu sunt, decat rezolvand zeci si sute de probleme.

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa iti gasesti un profesor la matematica sa iti explice daca simti ca nu te descurci! Poti sa incerci sa faci cate exercitiii si probleme dar trebuie neaparat sa iti explice cineva!

| Metyutzx a răspuns:

Bună, si eu sunt panicata ca nici eu nu inteleg matematica, și eu sunt tot clasa 7, sfatul meu e sa punem mana sa învățăm happy