| d0areu a întrebat:

La evaluarea națională, poate sa îmi pice sa îmi exprim opinia despre un text, ceea ce eu chiar nu sștiu. Cine mă ajută? Fundaa! Pls!

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buna.
Pai, infloreste ceva pe acolo. zici asa:
''In opinia mea, textul prezentat exprima..., Tema textului este...
Apoi ii scoti figurile de stil si imaginile artistice, vorbesti ce tip de text este (descriere, naratiune, monolog etc). Totul depinde in functie de text.

| BeckhamRZM a răspuns:

E mare lucru să-ți scrii părerea despre ceea ce citești? Serios? Nu știi sau nu vrei să încerci?

| d0areu explică:

Dacă mi-ai da un exemplu să am după ce mă lua ar fi bine, dacă nu, nu te mai obosi sa mai îmi răspunzi