| AndreiCristi123 a întrebat:

Va rog, am nevoie de ajutor. Am de facut un portofoliu la romana, cu impresii despre o poezie de Mihai Eminescu. Imi puteti spune va rog, ce ar trebui sa scriu? Cam la ce ar trebui sa ma raportez? Va rog, urgen, dau FUNDA.

1 răspuns:
| Sunshine123 a răspuns:

Trebuie sa evidentiezi figurile de stil care ti-au placut, poti chiar sa le si comentezi ca sa ai un portofoliu mai bogat. Trebuie sa scrii impresia ta personala desprea acea poezie, ceea ce transmite ea si ceea ce iti inspira tie acea poezie. Vorbeste de sentimentele pe care ea ti le transmite. Vorbeste si despre autor putin, despre inspiratia lui ca poet, despre sentimentele pe care el le-a pus in poezie, sperantele lui ca poet. Poti de asemenea sa comentezi si partile preferate din poezie, ceea ce te-a marcat placut, ceea ce ti-a placut. De ce ai ales acea poezie. Sper ca te-am ajutat. Funda?