| Amy2024 a întrebat:

Bună! Voi ce părere aveți despre Universitatea Harvard? Dar despre Oxford?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca numai cei mai destepti din lume, ajung acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de proasta. Nici nu se compara cu Spiru Haret din Ploiesti

| ReddY25 a răspuns:

Sunt cele mai bune, nu oricine ajunge să studieze acolo

| Furnicuta000 a răspuns:

Ma bucur ca esti asa destept si ai asa de multi bani incat singura ta problema e ce sa alegi dintre oxford si harvard. Sunt milioane de oameni care si-ar da o mana sa fie acceptati la una din ele deci nu cred ca are vreo importanta ce scriu niste oameni pe TPU

| mODIN a răspuns:

O sa fiu eu Gica-Contra si voi spune ca sunt ambele extrem de supraapreciate. Materia pe care o inveti la astea, cu exceptia catorva profile tehnice ultra specializate, nu difera cu nimic fata de materia de la orice alta universitate. Da, e mai greu sa intri la una din ele, mediul e mai competitiv, dar nu va ganditi ca astea doua sunt fabrici de savanti, ca nu e deloc asa.

Harvard a fost recent implicat intr-un scandal imens pentru discriminare si plagiat in lucrarile unora din conducere. Pe langa asta, s-a umplut de profile din acestea ultra-liberale de tipul "Istoria discriminarii minoritatilor" sau "studii comparate in sexualitate" care produc efectiv lucratori la McDonalds.

La Oxford problema e similara, dar mai adaugam si faptul ca e un centru universitar IMENS. Hai sa nu ne prefacem ca doar cei mai brilianti studenti intra la Oxford, ca nu e asa. Cred ca toata lumea cunoaste macar vreo doi oameni cu diploma de acolo. Poate ca nu e la fel de usor de intrat ca la Dunarea-Galati sau Petrol-Gaze in Ploiesti, dar nu-mi poti spune ca o universitate care produce sute de mii de absolventi anual e "de prestigiu". Oxford mi se pare cam ca masiniile BMW: se preface ca nu e pentru oricine, dar de fapt toata lumea are una laughing

| Lupică27 a răspuns:

Cine vrea sa invete carte invata si la lumanare. Daca vrei sa faci ceva, faci.

| LisaJulie a răspuns:

Daca ai fost acceptat la una din ele atunci felicitari!

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna. E frumos intr-adevar sa ajungi acolo, doar ca e foarte mult de munca si nu oricine e admis. Vazusem undeva ca pentru Harvard parca, iti trebuie minim 140 IQ.