| Mihai_Danila_1996 a întrebat:

Buna ziua prieteni! Am o intrebare la adresa voastra. Recent am avut un examen la gramatica si imi cerea valoarea gramaticala a vocalelor : o sau i din cuvinte gen " vazut-o sau vazuta-i" sau altele. Unde pot sa gasesc valoarea gramaticala a acestor vocale?

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Aici sunt vocale doar fonetic.In gramatica sunt parti de vorbire cu functie sintactica.Ex.o este pronume personal feminin, singular, acuzativ, complement direct.Gasesti aceste referiri la capitolul Pronumele personal in orice gramatica scolara.