| ccrank a întrebat:

Ce stiti despre legea lui Snell (formula)? funda.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

In optica si fizica, Legea lui Snell este o formula utilizata pentru a descrie relatia dintre unghiurile de incidenta si de refractie, atunci cand lumina, de exemplu, trece prin granita dintre doua medii diferite.

Formula este:
sin a1 / sin a2 = v1 / v2 = n2/n1,
unde a este unghiul, v1 si v2 sunt velocitatile, iar n indicele de refractie.

Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinθ1/sinθ2 = v1/v2 = n2/n1 unde v - viteza si n - indicele de refractie cam atat fizica stiu eu

| Suciu_Nicu_2000 a răspuns:

Un om priveste o piatra sub incidenta normala aflata pe fundul unui bazin de adancime h este egal 1 m cu cat pare mai ridicata piatra fata de fundul bazinului (n a =4\3 cu lega lui snell