| Changes a întrebat:

Cum as putea compara stilurile celor 3 autori (Homer, Sofocle si Ovidiu)?
Este un eseu pentru Literatura Universala si nu stiu cum as putea incepe.As dori doar cateva sugestii.

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ar trebui sa citesti din opera fiecaruia macar un fragment; ca punct de pornire ai putea lua calitatea fiecaruia dintre cei trei scriitori antici,doi greci:Homer si Sofocle si un latin,Ovidiu; astfel Homer foloseste iun stil narativ,el povestind intamplarile prin care trec aheii si troienii pe parcursul celor zece ani de razboi,sau aventurile pe mare ale lui Ulisse(Odiseu)la intoarcerea acasa,in insula Ithaca, Sofocle e dramaturg si aduce in scena tragedile prin care trec cunoscuti eroi antici precum Antigona sau Edip, iar Ovidiu e un poet liric cunoscut drept "poetul iubirilor gingase".Pri urmare fiecare dintre ei este reprezentant, prin opera respectiva, al unui anume gen literar.De aici poti porni in orice directie te duc cunostintele tale de literatura universala.Succes!

| Changes explică:

Am citit din fiecare cate ceva insa nu stiam cum sa incep.Mi-ai dat un punct de plecare si pentru asta iti multumesc foarte mult.

Un weekend placut in continuare!