| PikaRawrr a întrebat:

Cum e corect: "doamna diriginta" sau "doamna diriginte"?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sper ca ai ramas intreaga dupa atata macinat! Iti lua 10 secunde sa cauti in dexonline.ro si ai fi vazut ca este corect "doamna diriginta", substantivul avand forme de ambele genuri, masculin si feminin. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tipo, pe langa ca esti habarnista si obraznica, mai esti si fudula. Pentru o mica ironie tu te apuci si jignesti, desi iti dadusem si raspunsul si, in plus, ti-am oferit si o undita pentru alta data.

| NicoleTheEnd a răspuns:

Doamna diriginta.winking

| Sperman a răspuns:

Doamana dirigina, feminin omule.

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Cuvantul acesta are forma si de feminin si de masculin si de feminin.
Masculin:
un diriginte - doi diriginti
Se foloseste aceasta forma in cazul in care persoana este barbat. De ex: Dirigintele clasei noastre se numeste Stan Andrei.
Domnul diriginte este profesor de istorie.

Feminin:
o diriginta - doua diriginte
Se foloseste forma de feminin in cazul in care persoana este femeie. De ex: Diriginta clasei noastre se numeste Dora Anderson.
Doamna diriginta este profesoara de geografie.

Deci e corect: DOAMNA DIRIGINTA.
Sper ca te-ai lamurit! Funda?

| Danitzu a răspuns:

Doamna diriginta big grin

| Karinakari99 a răspuns:

Doamna diriginte, ca si de exemplu:doamna profesor nu doamna profesoara.

| PikaRawrr explică:

Daca aveti de gand sa va luati de mine cum au facut heineken si ioandelasal mai bine ati pleca...am pus si eu o intrebare si gata toti sariti ca din c*r de oaie...hai mai lasati-ma

| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Doamna diriginta

| aly a răspuns:

Doamna diriginta.

| Iulii a răspuns:

Doamna diriginta. sper ca te-am convins, funda?puppy dog eyes