| Barbie69 a întrebat:

Cum recunosc atributul in propozitii sau fraze?

Răspuns Câştigător
| protopopicitorescovici a răspuns:

ATRIBUTUL

- partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un înlocuitor al acestuia (pronume sau numeral cu valoare substantiv 16116d313q ala);

- raspunde la întrebarile: care? ce fel de? al, a, ai, ale cui? cât? câta? câti? câte?

Atributul adjectival - se exprima prin: adjectiv propriu-zis, adjectiv provenit din participiu, sau prin numeral cu valoare adjectivala.

Atributul substantival poate fi;

- genetival (substantivul este în cazul genetiv),

- prepozitional (substantivul este precedat de prepozitie si sta în cazul acuzativ).

Atributul pronominal este:

- genetival (pronumele e în cazul genetiv),

- prepozitional (pronumele e precedat de prepozitie si sta în cazul acuzativ)
EXEMPLU:
gradina lui, petalele lor - atribute pronominale genetivale;
buchetul de la el - atribut pronomnal prepozitional.
DECI CA SA ITI EXPLIC CUM STA TREABA CU ATRIBUTUL..ATRIBUTUL STA PE LANGA UN SUBSTANTIV:
DE-AS FI O PASARE MAIASTRA.
MAIASTRA - ATRIBUT ADJECTIVAL
ATRIBUTUL mai poate fi si atribut verbal si adverbial. Deci poti sa cauti si tu sau sa mai intrebi si tu. Asta iti spun ce am invatat eu happy

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

E adjectiv de obicei si sta langa un substantiv.

| alexs99 a răspuns:

Sta pe langa unn substantiv si raspunde la intrebarea care

| WhiteLife a răspuns:

Il recunosti punand inrebarea:
"care?", "ce fel de?".

| anonymous09 a răspuns:

Pui intrebarea : care?

| AditzaAditsssa a răspuns:

Atributul este partea secundară de propoziție care determină un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume, numeral sau adjectiv substantivizat) pe care îl precizează, îl identifică sau îl califică indicând o caracteristică sau o calitate a acestuia. Răspunde la întrebările: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte?

Urcând șoseaua cea mare șerpuită peste Stânișoara, Vitoria și Gheoghiță auziră glasul puhoaielor. CARE SOSEA?-cea mare(atribut-determina substantivul "sosea")

Toate acestea vor fi rezolvate curând. CATE VOR FI REZOLVATE IN CURAND?-toate(atribut-determina pronumele "acestea")

Mi-am cumparat o carte foarte interesanta. CE FEL DE CARTE?-foarte interesanta(atribut-determina substantivul "carte)

Mama lui ne-a invitat la petrecerea Andrei. A CUI MAMA?-(a) lui (atribut-determina substantivul "mama") A CUI PETRECERE?-(a) Andrei(atribut_determina substantivul "petrece")

Tot ceea ce trebuie sa faci tu este sa inveti ce ti se la scoala despre atribut, adica teoria.Eu aici ti-am dat cateva exemple simple in care ti-am aratat atributele,dar si ele se impart in mai multe categorii(atribut pronominal, adjectival...). Invata foarte bine ce ti se da la scola, asa o sa le recunosti foarte usor stiind la ce intrebari raspunde, in ce categorii se imparte, ce determina...Altfel iti va fi foarte greu pe viitor!

| protopopicitorescovici a răspuns:

Partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume sau numeral):

Ø &nb 19519v2120t sp; &nb 19519v2120t sp; &nb 19519v2120t sp; &nb 19519v2120t sp; Elevul harnic învata.

Noi, elevii, mergem în excursie.

Doi dintre ei au plecat.

- Raspunde la întrebarile: care? ce fel de? cât? câta? câti? câte? al (a, ai, ale) cui? al (a) câtelea (câta)?

- Atributul se recunoaste dupa întrebari si dupa termenul regent, iar felul lui se stabileste dupa partea de vorbire prin care se exprima.

B. CLASIFICAREA ATRIBUTELOR

1. Atributul substantival se exprima printr-un substantiv propriu-zis sau provenit din alte parti de vorbire ori prin numeral cu valoare substantivala si se împarte în:

a) atribut substantival genitival care sta în cazul G, fara prepozitie sau locutiune prepozitionala si se exprima prin:

- substantiv comun sau propriu:

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartea elevului este îngrijita.

Meritul lui Mihai este apreciat.

- numeral cardinal ordinal, colectiv, distributiv si fractionar:

Ø &nb 19519v2120t sp; Meritele celor trei sunt de necontestat.

b) atribut substantival prepozitional, care sta în cazurile Ac, G si D, precedate de prepozitii sau locutiuni prepozitionale si se exprima prin:

- substantiv comun sau propriu:

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartea de citire este pe banca.

Masurile împotriva lui Mihai au fost nedrepte.

Oameni asemenea parintilor lui, rar gasesti.

- numeral cardinal, ordinal, colectiv, fractionar, distributiv

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartile de la cei doi au fost interesante.

Mergem în grupuri de câte doi.

Sanctiunile împotriva celor doi au fost aspre.

Succesul datorita celor doi a fost impresionant.

c) atribut substantival apozitional, care aduce o explicatie, face o precizare s sta în toate cele cinci cazuri, exprimându-se prin:

- substantiv comun sau propriu:

Ø &nb 19519v2120t sp; Elevul Popescu învata.

Pe elevul Popescu l-am vazut în oras.

Pe colegul meu, pe Mihai, l-am vazut în parc.

I-am dat vecinului meu, lui Gigel, o minge.

Cartea baiatului sau, a studentului, mi-a folosit.

Baiete, elevule, vino la mine!

- numeral cardinal, ordinal, colectiv, fractionar:

Ø &nb 19519v2120t sp; Colegii mei, doi dintre ei, au fost la meci.

Se ia aceasta parte, o doime, din întreg.

Nu eliminam decât o parte, o treime.

Îi dau copilului, celui de-al doilea, o minge.

Cartile lor, ale amândurora, mi-au fost de folos.

d) atribut substantival în Ac. si D. fara prepozitie:

Ø &nb 19519v2120t sp; Satisfacerea un timp a doleantelor este o necesitate.

El este nepot Mariei.

Am asistat la înmânarea de medalii unor sportivi.

2. Atributul pronominal se exprima prin pronume de diverse feluri si are aceleasi feluri ca si atributul substantival:

a) atributul pronominal genitival

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartile lor se afla pe banca.

b) atribut pronominal prepozitional:

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartile de la el sunt interesante.

Lauda de sine nu miroase a bine.

De care carte citesti?

c) atribut pronominal apozitional:

Ø &nb 19519v2120t sp; Colegii, ei, n-au fost de acord cu propunerea facuta.

Pe fratele meu, pe el, nu îl vorbeste nimeni de rau.

Baiete, tu de acolo, vino repede!

d) atribut pronominal în dativ fara prepozitie:

Ø &nb 19519v2120t sp; Paru-i atingea pamântul.

Atribuirea de premii acestora le-a stârnit invidia.

- atributul pronominal, cu exceptia celui apozitional, nu se acorda cu termenul regent.

3. Atributul adjectival se exprima prin adjective propriu-zise, prin adjective pronominale si prin parti de vorbire cu valoare adjectivala:

- adjective propriu-zise, la orice grad de comparatie:

Ø &nb 19519v2120t sp; Elevul harnic învata.

- adjective pronominale posesive, de întarire, demonstrative, nehotarâte, interogative, relative, negative:

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartile mele sunt noi.

El însusi a fost acolo.

Toti copiii sunt acolo.

- numerale cardinale, ordinale, colective, distributive, multiplicative:

Ø &nb 19519v2120t sp; Doi elevi învata.

Al treilea elev citeste.

Amândoi copiii au plecat.

- verbele la participiu si gerunziu acordat:

Ø &nb 19519v2120t sp; Cartea citita mi-a placut.

Cosuri fumegânde polueaza atmosfera.

- atributul adjectival se acorda întotdeauna în gen, numar si caz cu termenul regent.

4. Atributul verbal se exprima prin verbe la modurile infinitiv supin si gerunziu neacordat:

Ø &nb 19519v2120t sp; Elevii au datoria de a chiuli.

Problema de rezolvat n-a fost dificila.

Pomi gemând de rod strajuiesc soseaua.

5. Atributul adverbial se exprima prin adverbe cu sau fara prepozitii si prin locutiuni adverbiale:

Ø &nb 19519v2120t sp; Sportivii exerseaza mersul înapoi.

Baiatul de acolo este prietenul meu.

Stationarea în fata este interzisa.

6. Atributul interjectional se exprima prin interjectie:

Ø &nb 19519v2120t sp; Strigatul bravo! se auzea pe tot stadionul.
DECI ATRIBUTUL il recunsti cand sta dupa un substantiv si raspunde la intrebarea : care?, ce fel de?

| Danielllle a răspuns:

Acesta raspunde la intrebarile : ce fel de? care? cit? citi? cîte? al, a, ale cui? de obicei determina un substantiv sau loctiitor al acestuia)))) funda?

| Ioana_Moldovan_2001 a răspuns:

Si mi-a fost mila de ea, motiv pentru care mi-am dorit sa o am