| Bla1990 a întrebat:

Nu ma pricep sa fac compuneri imaginative de una singura. Mai exact am nevoie de expresii citite de pe internet. Numai ca, doamna profesoara ne-a spus ca inainte de examen toti profesorii au obligatia sa verifice site urile cu expresii de pe internet... Asa ca, imi poate da cineva niste nume de carti din care as putea scoate expresii frumoase? big grin

6 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Ideea e sa nu plagiezi, adica sa nu iei texte si expresii creative de altii sa le scrii ca fiind ale tale. Nu e neaparat sa folosesti anumite expresii speciale, poate nu este stilul tau sa scrii compuneri cu expresii de un anumit tip, ai putea mai bine sa cauti imagini (fotografii sau picturi) care sa te inspire sau sa te axezi mai mult pe actiune decat pe estetica descrierii.

| Katczinsky a răspuns:

Http://www.intelepciune.ro/ Uita-te aici mai bine. Tot din carti sunt. Sunt citate din autori celebri. Ce treaba are ea de unde le stii, atata timp cat le stii? Poti sa le amesteci si sa-ti dea ceva nou, original. :)

| deny2002 a răspuns:

Cauta poezi de Mihai Eminescu acolo gasesti cele mai frumoase expresii

| UnOmCuCaracter a răspuns:

Anne Rice-Vampirul Armand. happy Daca nici din aia nu scoti...

| chuppabu a răspuns:

Ahm. dai pe google "expresii romanesti"?

| Niki12 a răspuns:

Luceafarul Mihai Eminescu