| gaby4658356 a întrebat:

Salut! Ma puteți Ajuta?
Vreau sa ma înscriu La o scoala frecvență, Am 16 Ani, Știți Dacă pot alege un profil dacă ma pot înscrie? De exemplu eu vreau sa dau la mecanică

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea intra doar la liceul si profilul pentru care ai media de admitere necesara.

| Violleta2022 a răspuns:

Cate clase ai terminat pana acum?
Ai facut scoala generala cu cele 8 clase?

| LisaJulie a răspuns:

Ai dat Evaluarea Nationala?

| ariel13 a răspuns:

Da poți cu condiția de a avea 8 clase și ai două opțiuni daca vrei să alegi o școală de meserii ai de ales dintre liceu și profesională dacă alegi profesionala vei primi lunar o sumă de bani de la stat ( bine înțeles pe perioada anului școlar) și la sfârșit când termini vei primi o diplomă cum că ai terminat 10 clase și diploma de meserie și poți continua studiile dacă vrei și diploma de 12 clase (aici alegi 2ani la liceu sau 3 ani la seral bineînțeles cu profile diferite). A da și profesionala îi 3 ani bineînțeles tot cu profile diferite față de liceu.