| Scherlit a întrebat:

De ce pe tastatura literele nu sunt puse in ordine?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Aranjarea literelor pe tastatura s-a facut in urma analizei frecventei cu care apar si se succed literele in scriere existand tastaturile querty si dvorak. S-ar parea ca distanta cu care trebuie sa circule degetele pe tastatura e mai mica in cazul dvorak, dar si tastatura querty avand enorme avantaje, multe cuvinte in engleza putandu-se scrie pur si simplu doar cu o mana. Se pare ca asezarea s-a facut intr-o prima faza si pentru ca tastele masinilor de scris vechi sa nu li se mai blocheze tastele dar si pentru a se mula pe modul in care degetele se aseaza atunci cand mana este flexata pentru scriere. Studiile continua si desigur ca nici sistemul querty nu este unul perfect. Incearca sa scrii minimum si ai sa vezi ce usor se scrie doar cu mana dreapta. La fel adagio alterneaza stanga apoi dreapta samd.

| dolyan a răspuns:

Pentru ca nici cand scrii nu ai nevoie de ele in ordine. Cel cre a inventat tastatura,a considerat ca aceasta este o ordine buna... Imi spusese cineva la un moment dat,desi cred ca e o aberatie,ca nu avea cum sda fie creata placa de circuit altfel... Ma rog, oricum nu e imp asta, imp este sa mearga tastatura :-)

| Xao20 a răspuns:

Pentru ca nu poti scrie repede, sunt asezate cu cap...