| sufletel13 a întrebat:

Pentru papagali(nimfe) trebuie neaparat sa i pun nisip intr-o cutiuta? daca da merge orice nisip sau se cumpara de la veterinar?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da, trebuie. Nisipul ii ajuta la digestie. E necesar sa fie de la farmacia veterinara sau pet shop, deoarece cel din gradina sau mai stiu de unde nu e sterilizat si nici la granulatia potrivita. Iar cel pentru constructii mai are si bucati de metal si sticla, asa ca nu e indicat deloc!

8 răspunsuri:
| sufletel13 explică:

Pai eu il am de la vacanta de craciun si si el se mai sperie de mine... chiar ma mai ciupeste din cand in cand poate daca ai putina rabdare o sa fie binehappy(pentru ema)

| cely a răspuns:

Mergi la veterinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am citit eu despre papagali nimfa nu cred ca este necesar sa aiba nisip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am luat si eu un papagal nimfa azi.si la inceput era tare fricos zbura peste tot intra cu capul in peretibig grin.etc apoi acum spre seara s-a acomodat cu noi chiar ff repede acum sta deja pe umar...trebuie sa ai rabdare si sa nu te enervezi pe el sa tipi la el trebuie sa fie liniste in camera cand ''il dresezi'', vb cu el...sh dai drumu din colivie sh cand se aseaza in pat aproprie'te d el fara sa faci miscari bruste, Succes!(Pt Ema)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este neaparat nevoie de nisip poti sa ii pui un bloc de minerale il gasesti la orice pet-sop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut am si eu un papagal nimfa de 2 zile dar e foarte speriat incerc sa ma apropii si o tuleste imediat se izbeste de geam si toti peretii deoarece eu am un fel de gaura mica pentru lucruri nefolositoare dar am eliberat si l-am lasat sa stea acolo poate oricand zbura de acolo dar nu stiu ce sa ii mai fac ii vorbesc in silabe lungi si nu dau drumul la televizor calculator sau etc e foarte speriat cum il fac sa vorbeasca sau macar sa fie prietenos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| ema_8849 a răspuns:

Am si eu o intrebare... mi-am cumparat un papagal nimfa si cica e baietelhappyil am de 2 zile. deja bag mana la el in colivie si chiar a inceput sa imi manance din palma.mananca de sparge si e destui de vioi. dar nu ma lasa sa pun mana pe el, se sperie si fuge.cum ma pot imprietenii cu el?