| Patrecea a întrebat:

Buna!
Daca imi schimb buletinul pentru ca a expirat imi mai este valabil pasaportul? L-am facut pentru 10 ani

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles, pasaportul va fi valabil pana la data expirarii lui, mentionata pe pasaport, indiferent de cate ori iti schimbi tu buletinul sau alte documente de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au nicio legatura cele doua documente unul cu altul. Fiecare expira la data lui.

| UserRo10 a răspuns:

Pasaportul poate sa tina locul buletinului pana il faci

| Kren a răspuns:

Sigur că este valabil. CNP-ul este elementul principal de identificare al unei persoane.
La buletin se va schimba seria și nr. și se va prelungi valabilitatea.