| laviniaenache44 a întrebat:

Buna TPU! va rog frumos sa imi dati si mie orele de masa la un caine de talie mica, 9 luni,rasa Bichon Havanez. Si, daca se poate si ce sa ii dau de mancare...

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Mancarea se imparte in hrana uscata si hrana umeda. Tu trebuie sa i le dai pe amandoua. Hrana uscata pune-o intr-un vas special pentru catei si lasa-l in permanenta jos. Hrana umeda se da de 2-3 ori pe zi. Vezi cum se comporta. Daca baga in el hrana uscata ca spartu atunci de doua ori este suficient. Daca nu prea mananca hrana uscata da-i de 3 ori hrana umeda. Nu poate sa-ti zica nimeni exact cat va manca si ce va manca mai mult. Asta hotarasti tu in functie de comportamentul lui. Ideea e sa nu-i dai mai mult decat are nevoie si nici sa-l ti flamand. Orele le alegi tu. Depinde la cat te scoli si ce program ai.
Iar marca de mancare trebuie sa fie una de calitate ca acel caine sa fie sanatos si sa nu arunci milioane la veterinar sau chiar sa-l pierzi. Poti sa-i dai Royal Canin, Acana, Orijen, Belcando. In functie de portofelul tau. Uneori poti sa-i dai si mancare preparata in casa. Cauta pe net retete. In general iti trebuie orez si carne. Astea sunt de baza. Dar mancarea preparata in casa nu trebuie sa inlocuiasca de tot hrana speciala pentru ei. Insa daca intr-o seara ii prepari ceva in casa atunci nu-i mai dai hrana umeda care se presupune a fi masa de seara.

2 răspunsuri:
| Iwliia a răspuns:

Nu trebuie neaparat anumite ore numai sa aiba toate mesele. dimineata si seara sa fie mai consistente si ai putea sa i lasi un bol cu pedigree si mai mananca atunci cand ii e foame.Sa nu-i dai niciodata resturi. Sper ca te am ajutat :*

| Annaaaaaa a răspuns:

Orele de masa sunt stabilite in functie de programul tau, dar si de activitatea cainelui. Ca hrana, catelusii din rasa Bichon Havanez pot fi hraniti atat cu mancare din comert speciala pentu ei, dar si cu diferite feluri de macare preparata in casa. Am mai auzit ca merge orezul fiert cu morcov si carne dar nu sunt prea sigura. Cred ca aici depinde de ce ii place cainelui. De exemplu Bella (cainele matusii mele, tot de talie mica) e inebunita dupa activia si seminte decojite (nu glumesc). Vezi si tu, chestiile astea le afli in timp si vor fi potrivite pentru cainele tau. Pana la urma au si ei gusturi diferite, si mai als cainii astia de talie mica sunt mofturosi la mancare, ti o spun din experienta. Daca le dadeam acelasi tip de mancare de mai multe ori la rand la un momendat nu mai mancau, puteau sa si moara de foame.Deci cred ca e bine sa fii mai diversificat.

Eii, sper ca te am ajutat.