| Parintele a întrebat:

Ce parere aveti, e adevarata faza cu "lumina sfanta" de la Ierusalim?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"lumina"si maslinii de pe muntele maslinilor (har-hazeitim) au o intreaga istorie.in privinta lumanarilor-este vorba de o reactie chimica, in privinta maslinilor care se zice ca au mai mult de 2000 de ani -maslinii nu traiesc mai mult de 400 de ani, uneori ajung la 800 de ani dar extrem de rar.

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu am datele necesare pentru a ma pronunta. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cine a fost acolo a spus ca e adevarat.Adevarat e si varianta ca fosforul alb expus la aer face combustie spontana.

| Parintele explică:

RUMBURAK Te invit sa-ti mananci ultimul cuvant. Pofta mare, prozelitule!

cami
| cami a răspuns:

Aceea cand mai multi preoti intra in Mormant si ies cu flacara arzand (controlati in prealabil sa nu aiba vreun ~instrument~ cu care sa aprinda focul)? dahappy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Mi se pare ca oamenii se duc sa ia lumina ca sa se afle in treaba... a devenit o obisnuinta in fiecare an.Nu cred ca e adevarata faza.Chiar si eu o sa iau lumina, doar ca sa nu stau in casahee hee

| gabrielutzu a răspuns:

Da este adevarata!
Lumina Sfanta de la Ierusalim se produce de aproape 2000 de ani, si indiferent cine au stapanit Ierusalimul, fie musulmani, fie evrei, care si unii si altii "iubesc" crestinismul si pe Hristos de nu mai pot, NICIODATA nu au putut dovedi ca aceasta lumina ar fi aprinsa de Patriarhul Ierusalimului, mi-e imposibil sa cred ca Mossadul(serviciile secrete israeliene) nu a montat camere de luat vederi in interiorul Mormantului Sfant ca sa dovedeasca ca totul este un fals, pentru evrei si musulmani dovedirea falsului ar insemna o lovitura extraordinara data credintei crestine si confirmarea ca ceea ce s-a intamplat acum 2000 ani este doar un fals.
Lumina Sfanta a existat, exista si va exista dintotdeauna, NIMENI SI NIMIC nu o va putea face sa se stinga...

| RUMBURAK a răspuns:

faza cu "lumina sfanta" de la Ierusalim? nu, e adevarata faza cu vacile disecate de extraterestri, sau cu mintea oamenilor care sparg pahare si ziduri.de ce nu va duceti la wc cand va vine? veniti si umpleti siteurile cu rahat!

| meioana a răspuns:

Http://www.credo.ro/lumina-sfanta-filme.php

http://www.credo.ro/lumina-sfanta.php

sunt lucruri pe care nu le putem explica dar asta nu inseamna ca nu ar fi adevarat... poate daca am vedea cu ochii nostri am crede cu adevarat:)

...eu cred ca este adevarat ceea ce se intampla acolo

| sese a răspuns:

Soarele coboara la limita orizontului-luminozitatea este maxima in perioada orei 12-14. Dupa Inviere soarele incepe sa urce pe cer si efectul dispare.

| moji a răspuns:

Eu nu cred ca e adevarata.
Am inteles ca se poate reproduce cu ajutorul fosforului alb, care face combustie spontana, daca este expus la aer.

Mai multe : http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sfântă#Critici

| pep a răspuns:

Iti vorbeste un om care a fost anul acesta, 2009, pe o perioada de doua saptamani inainte de Pasti si pana in ziua de Pasti, in Israel, la Ierusalim.
Pe scurt, in cadrul slujbei Sfintei Luminii, patriarhul ortodox al Ierusalimului iese din mormant cu lumina pe care o preia de pe locul mormantului si o tranmite la toti ceilalti oameni prezenti.In fiecare an, politistii evrei si musulmanii verifica interiorul mormantului pentru a nu exista substante volatile sau instalatii care pot produce combustia spontana. Eu insumi am intrat, cu cateva zile inainte, in mormant. Nu este nimic spectaculos inauntru. Totul este simplu, fara substante se fara instalatii electrice sau mecanice.In fine, pentru a-ti raspunde la intrebare, totul se rezuma la credinta sau la lipsa credintei. Crezi sau nu crezi, una din doua. Faptul ca cineva nu crede ca vine iarna cu gerul ei este problema lui. Asta nu-l face decat sa-l determine sa nu isi pregateasca cojoc sau haine groase pentru iarna, iar cand aceasta va veni, va suporta consecintele. Orice vezi, simti si interpretezi ca fiind minune, in intelesul ei obisnuit, peiorativ si nu cel prezentat de religie sau de Biserica, poate fi adevarat sau fals.Credinta este increderea in lucrurile nevazute dar simtite si comunicabile. Colaboram cu doua realitati din lumea transcendenta: Dumnezeu si minunile. Daca crezi in Dumnezeu, accepti si minunile, daca nu accepti pe Dumnezeu, desigur, nu accepti nici minunile. De fapt, te descoperi cine esti cu adevarat. Daca tagaduiesti prin cuvinte sau prin faptele tale pe Dumnezeu, nu ai cum sa accepti ceea ce iese din sfera logicului si rationalului, adica minunea. Minunea nu este contrara legilor firii, dar iese din legile normale cu care suntem noi obisnuiti. Unii dintre noi, cei care credem in Dumnezeu, le acceptam chiar daca nu le percepem taina. Ele se intampla pentru ca asa vrea Dumnezeu, sa ne spuna ceva prin ele. Prin credinta intelegem minunea prin care Dumnezeu S-a facut om, intrupandu-Se prin puterea Duhului Sfant din Fecioara Maria, sau taina neputrezirii trupurilor sfintilor sau a osemintelor sfintilor care emana un miros foarte placut si care fac minuni vindecandu-i pe unii bolnavi prin atingerea de aceste oseminte numite moaste.La fel, crestinii de religie ortodoxa cred ca painea si vinul euharistic se transforma in insusi Trupul si Sangele lui Iisus Hristos, tot prin harul nevazut si este arvuna vietii vesnice. Unde vrea Dumnezeu, se biruieste firea lucrurilor. Asa vedem minunile, vindecarile miraculoase a unor bolnavi de cancer, spre exemplu. Cel care cauta, gaseste, cel care bate, i se va deschide. Cerceteaza si vei intelege! Nicaieri nu scrie in biblie "crede si nu cerceta". Acesta este un dicton fals, inventat de unii care s-au impotrivit cu inversunare religiei sau notiunii de religie. Dimpotriva, indemnul este chiar opus :"Cercetati scripturile..."

| Bianca26bb a răspuns:

Eu cred ca DA happy. Altfel, nu ar mai fi atatia credinciosi care sa se duca la eahappy.

| Viru$ a răspuns:

Un tanar afirma faptul ca el nu crede in dumnezeu pentru ca el crede doar ceea ce vede... si este intrebat: tu ai minte? da, raspunde... DE UNDE STII? AI VAZUT O?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e crestin va crede cine nu va zice ca e facatorie, ca se explica intr-un fel etc.

A fost verificata stiintific lumina aceea si se pare ca, chiar este ceva neobisnuit.

HRISTOS A INVIAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor, au fost prezentate ieri la Moscova: Lumina Sfanta din Biserica Sfantului Mormant este un miracol (Focul Sfant)

Un fizician rus a prezentat primele masuratori pe care le-a inregistrat asupra descarcarilor electrice pe timpul coborarii Sfantului Foc (Lumina Sfanta a Invierii).

Sectiunea "Crestinism si stiinta" din cadrul intalnirii desfasurate marti, la Moscova, a lasat sa se auda prima voce care prezinta rezultatele stiintifice ale experimentului oamenilor de stiinta rusi, intreprins in Duminica Mare din 2008, in Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim.

Seful ramurii Institutului pentru Energie Atomica Kurchatov, doctor in fizica si matematica, Andrey Volkov, a vorbit despre propria incercare de a masura undele lungi de joasa frecventa ale semnalelor radio, in Biserica din Ierusalim, atunci cand se coboara Lumina Sfanta a Invierii (Lumina de Pasti).

Cercetatorul stiintific a folosit echipamente speciale pentru a face masuratori in biserica, timp de 6 ore jumatate, cat s-a asteptat Focul Sfant, salvand aceste masuratori, pentru ca in lunile urmatoare sa incerce descifrarea acestora.

Volkov considera "miracol absolut" diferenta dintre parametrii (indicii) inregistrati in ziua anterioara coborarii Luminii Sfinte si cei din ziua respectiva. in plus, conform acestuia, analiza fisurii din coloana aflata la intrarea in Biserica il face sa fie convins ca aceasta fisura nu putea aparea cu adevarat decat in urma unei descarcari electrice".

Potrivit lui Volkov, omologul sau, expert in fizica dezintegrarii, Evgehnii Morozov, sutine si el aceleasi pozitii.

Desi acesta considera ca "masuratorile facute doar o singura data, nu pot fi destul de evidente strict din punct de vedere stiintific", Volkov isi sustine rezultatele cu intreaga responsabilitate si este gata sa le prezinte.

"Cu toate acestea, daca ma intrebati strict ca om de stiinta, daca aici se intampla ceva (un miracol) sau nu, voi raspunde ca eu nu pot sti", a spus el.

Vice-Presedintele Comisiei ce se ocupa de evenimentele miraculoase din viata Bisericii, de pe langa Patriarhia de la Moscova, lector la Universitatea Ortodoxa Sfantul Ioan Rusul, Alexandru Moscovschii i-a spus lui Volkov "ca a realizat o activitate de cercetare stiintifica, pentru intaia data in istorie, la modul serios, demna de incredere si responsabila, la adresa Sfintei Lumini".

Lumina Sfanta de la Ierusalim apare la Mormantul Domnului, de multe secole, cu putin inainte de Pastele Ortodox. Crestinii rasariteni sunt convinsi ca miracolul Sfintei Lumini, a invierii, dovedeste adevarul de credinta ortodoxa, intrucat la fiecare sarbatoare a Pastelui, Sfanta Lumina apare la Mormantul Domnului. Credinciosii cred in coborarea acestui foc si dezaproba orice opinie ateista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of! Cum puteti crede asa ceva? Ati auzit de chimie? L-ati vazut pe David Copperfield cum zboara peste Marele Canion? E mai "tare" si decat Iisus. Sau o credeti si pe asta?
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost acolo ca turist. Povestea cu lumina e falsa. Am avut la mine lumanare cumparata din Bulgaria si mi-a fost confiscata la intrarea in catedrala de catre politia israelita care perchezitiona impreuna cu delegatii de calugari ortodocsi. Iti cumparai obligatoriu lumanare din biserica, sau o primeai daca erai venit cu un grup organizat. Inauntru se simtea miros de fosfor. Unora chiar li se aprindea singura, dar e o smecherie acolo. Cred ca 99% dintre cei prezenti erau alesi pe spranceana si aveau creierele spala-te. Multi vorbeau singuri cu fantasmele lor. M-am ngrozit! Ca sa pot fi prezent am avut nevoie de pile grele si am cheltuit destul cu spagile pe la protoierie si politie (merg mana in mana cu afacerea asta). De regula, numai habotnicii adevarati au acces in acel moment la mormant. Fata patriarhului iesit cu lumina din mormant era tumefiata de spaima - dar nu de vreo spaima divina. Se vedea ca se teme de gloata in delir ce l-ar fi putut calca in picioare. Afara au fost peste 30 de morti (asa e anual). Se calca in picioare sau sunt loviti de politia israeliana cu bastoanele daca depasesc gardurile de protectie. Evreii ultraortodocsi sunt niste fanatici periculosi. Daca indraznesti sa pari ca nu esti tocmai patruns de boala credintei te omoara in bataie (te urmaresc si te distrug fizic). In fiecare an mor cel putin 5 romani acolo dar nu se face nimic public. NU MERGETI LA IERUSALIM CA SA NU VA RISCATI VIATA AIUREA!

| cami_3452 a răspuns:

Da