| Mynameiz a întrebat:

Cum se face acea solutie pentru ciocanul cu lipit, ca un fel de sacaz?

Răspuns Câştigător
| moshulica a răspuns:

Sacazul este o rasina in stare solida, galben-transparenta, cu proprietati decapante si, foarte important, NU CORODEAZA. Nu numai atat, surplusul care ramane in urma lipiturii are proprietati izolante deci este foarte bun pentru lipituri electronice. Denumirea sa stiintifica este COLOFONIU. Cauta pe net si vei gasi numeroase surse de unde poti cumpara.

Pasta de lipit (gasesti la orice magazin cu materiale de constructii) care ramane in zona lipiturii lucreaza in continuare, zona respectiva oxidand (daca e fier, rugineste destul de puternic)

Apa tare (clorura de zinc) este cel mai puternic decapant pe care il stiu eu, singurul cu care pot lipi inox (sarma sau chiar tabla). Este insa extrem de coroziva si necesita foarte mare atentie la manevrare, fiind destul de periculoasa.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se face, se cumpara. Nu stiu unde se mai gaseste dar te descurci tu. Eu am luat pe cand se gasea greu de la instrumente muzicale ca se foloseste la viori, cauta pe net. Daca lucrezi electronica este sarma de fludor sau exista pasta de decapat, pentru tinichele e bun sacaz sau tot pasta.