| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Salut,stiti cumva unde pot gasi pe net ceva cu rolul carbonului in organismul uman? Ma intereseaza ce rol are,in ce alimente se gaseste sau cum se poate asimila ce se intampla daca ai exces, ce se intampla daca ai deficit, ce boli cauzeaza. Puteti daca stiti bine biologie(chimie) sau alte chestii care m-ar putea ajuta va rog sa imi spuneti! Dau funda pentru ceva util!

1 răspuns:
| irbis a răspuns:

Nu asa functioneaza. Motivul pentru care carbonul este elementul care sta la baza vietii e ca el formeaza legaturi cu alte elemente, iar compusii organici care sunt formati in felul asta pe baza carbonului sunt cei care formeaza structurile si substantele din corpul uman. Acestia nu fac parte din corpul uman, acestia sunt corpul uman. Proteinele sunt formate din mai multi compusi organici care se leaga unul de altul. Carbonul de unul singur e nesemnificativ pentru corpul uman.