| Razvan03Andrei a întrebat:

Salutare!
Avem de facut o problema suplimentara pentru copii care sunt de nivel mai "ridicat" si care vor sa o faca.
Eu nu stiu sa o fac, dar vreau sa vada profa' ca stiu si eu ceva.Ma poate ajuta cineva?

Sa se arate ca orice multime de numere intregi cu 2012 elemente contine o submultime cu proprietatea ca suma elementelor acestei submultimi este divizibila cu 2012.

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| FlorinDiablo a răspuns:

Ba du-te dracu esti smecher tu vrei sa te creada lumea destept dar sa iti faca altu problemele ia pune osu la treaba si vezi... Ca nu esti destept pe munca altorawinking