Întrebare recomandată | xDarkWorld a întrebat:

De curand m-am decis ca vreau sa donez sange, insa nu-mi stiu grupa de sange si nici ce ar presupune in detaliu asta(ma refer la alte detalii de genul). Cineva care stie si are putin timp sa-mi explice?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ti se preleveaza o cantitate mica, cred cam 330 ml, de sange, si primesti bonuri de masa sa-ti iei o friptura, gratuitate jumatate de abonament pe o singura luna si o zi libera, pe care patronul evident ca nu ti-o da; important e ca ajuti un om. Inainte de donare, iti fac analize si iti spun ei ce grupa ai, RH, si daca ai vreo problema care sa nu permita donarea, de exemplu hipertensiune, greutate prea mica sau obezitate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești la prima donare.
1. În acea dimineață, dacă mănânci, să iei o masă ușoară care să nu conțină grăsimi.
2. După ce ai donat, să ai la tine o sticlă de suc, dar nu cola. Să bei.
3. În acea zi să faci o pauză la activități intense.
4. Să mănânci pe urmă în zilele următoare ceva ce conține fier, de exemplu spanac.
Eu am donat de zeci de ori.
Apoi să mai donezi cam o dată pe trimestru și nu mai des.
Ai avantajul că ți se fac niște analize, glicemie, care la cerere și se comunică și știi cum stai.
Iar gestul tău salvează o viață.

| Sonia822 a răspuns:

Grupa de sange se determina la analize. Nu trebuie sa ai anemie, nu trebuie sa fii vaccinat. Citeste pe site-urile de donari sange, sunt multe conditii