| Robertssdix a întrebat:

Salutare tuturor, are cineva adaptor wireless USB pe PC? Am un pc vechi cu windows Xp ce credeți merge?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Windows XP nu mai este pentru conexiune la internet. Daca nu ma crezi uita-te la teste recente cu XP conectat la internet, pe YouTube.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

XP are nevoie de driver pentru functionarea unui adaptor wi-fi.
Incepand cu Windows 7, in pachetul de instalare este si driver pentru asemenea adaptoare.
De asemenea, versiunile mai noi de Linux (Mint sau Ubuntu) recunosc si gestioneaza asemenea adaptoare wi-fi.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde si ce vrei sa conectezi la el.

| darrio2007 a răspuns:

Oricum XP e destul de depasit. Nu garantez ca va merge.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la wifi, da, exista adaptoare usb care functioneaza si pe XP. Am folosit unul, prin 2010.
Dar dupa cum ti s-a mai spus, XP-ul nu prea mai merge pe internet; nu mai sunt versiuni de browsere suficient de noi incat sa fie acceptate de site-uri, si totusi compatibile cu Win XP.
Eu am folosit XP-ul pana in 2017, cand a inceput sa nu se mai conecteze la tot mai multe site-uri, pe motiv ca browserul este prea vechi.
Chrome incetase suportul (update-ul) pentru XP de ceva vreme, de acolo si problemele.

| gabicoo a răspuns:

Pune un Linux pe PC. Va merge. Cu Windows XP nu ai nici o șansă.

| flixbuster a răspuns:

Da, dar depinde de adaptor. Trebuie sa fie suficient de vechi astfel incat sa aiba driver de Windows XP.

| Robertssdix explică:

Am înțeles hai ca mi-a venit alta idee. mai bună pe parcurs… oricum mulțumesc deci rămâne la stadiul de gloabă Xp?

| doctorandus a răspuns (pentru Robertssdix):

Daca merge: https://chromeos. google/products/chromeos-flex/