| andrei1s a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma, am nevoie, mi-am instalat thief simulator pe laptop și când intru în el se deschide, dar rămân tot pe ecranul de home screen, dar când dezactivez placa video merge dar merge în lag, va rog ajutati-ma dau coroana.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Laptopul tau ce model este?
Ma intereseaza asta pentru a sti daca are placa video dedicata, integrata sau daca are si placa integrata si dedicata!
Acesta este punctul de pornire!

| NLS a răspuns:

Ce procesor are?
Cat RAM are laptopul?
Are placa video dedicata?

Daca nu esti sigur, descarca GPU-Z
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

si in caseta din stanga jos ar trebui sa poti comuta intre cele 2 placi, daca exista 2, altfel o sa apara doar 1
(de ex nVIDIA GTX xxx si Intel UHD,
sau AMD Radeon RX xxxxM si nVIDIA GTX, etc).

Din cate observ, modelul Acer Aspire VX15 are placa dedicata, daca despre acesta e vorba.
Si pentru ca e vorba despre un laptop mai recent, ar trebui sa aiba si integrata (in procesor).
Verifica in Panoul de Control al placii video
(nVidia Control Panel
respectiv AMD Catalyst/ AMD Radeon Settings/ AMD Software: Adrenalin Edition), sa porneasca placa dedicata cand pornesti jocul.
Daca e nevoie, da Reset setarilor din acesta.

E vorba despre Thief Simulator 2, aparut in 2023?
Sau de primul, din 2018?

Cu cr.a.ck sau de pe Steam?